Gazete Emek - 26 Ağustos’ta Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), SpaceX ortaklığıyla Dragon uzay aracıyla uzay istasyonuna dört astronot gönderdiğini duyurdu.

Uzaya gönderilen 4 kişilik ekibe Rojhılat’ın (Doğu Kürdistan) Mahabad kentinden olan 40 yaşındaki Kürt kadın astronot Jasmin Moghbeli (Yasmin Moqbili) komuta ediyor.

NASA’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Mürettebat-7 komutanınız Jasmin Moghbeli ile tanışın; 2017 yılında NASA astronotu olarak seçildikten sonra uzaya ilk yolculuğunu yapan New York yerlisi. Moghbeli, lisans derecesini Cambridge’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde bilgi teknolojisi ile havacılık ve uzay mühendisliği alanında aldı. Massachusetts ve Monterey, Kaliforniya’daki Donanma Yüksek Lisans Okulu’ndan havacılık ve uzay mühendisliği alanında bilim ustası. Bir helikopter ve Deniz Piyadeleri test pilotu olan Moghbeli, 150’den fazla savaş görevine ve 25’ten fazla farklı uçakta 2.000 saatlik uçuş süresine sahiptir. Aynı zamanda Maryland, Patuxent River’daki ABD Donanma Test Pilot Okulu’ndan da mezun oldu.”

Yasmin Moqbili (Jasmin Moghbeli) 24 Haziran 1983’te Almanya’nın Bad Neuheim kentinde dünyaya geldi. Bir NASA astronotu olan Jasmin, ABD  Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden mezun oldu.

Jasmin’in 2019 yılı itibarıyla 2.000 saatten fazla uçuş deneyimi ve Afganistan’daki hava operasyonları da dahil olmak üzere 150 hava operasyonu bulunuyor.

Jasmin Moghbeli

Jasmin’in annesi Fırişte ve babası Kami Muqbili, İran İslam Devrimi sonrası Rojhılat’ın Mahabad kentinden 1979’da Almanya’ya ardından ABD’ye göç etti.

Aile, New York’un Baldwin kasabasına yerleşti. Yasmin ilkokul ve ortaokulu aynı kasabada okudu.

Editör: Bekir GÜNEŞ