Gazete Emek - Yunanistan'da geçen haftaki seçimlerde ağır hezimete uğrayan ana muhalefet partisi Radikal Sol Koalisyonun (SYRIZA) Genel Başkanı Aleksis Çipras görevinden istifa etti.

Çipras başkent Atina’da yaptığı ve televizyondan canlı yayımlanan açıklamasında “Yeni bir döngü başlatmanın zamanı geldi. Olumsuz sonuç bu döngünün başlangıcı olabilir ve olmalıdır” dedi. Nâzım Hikmet’ten alıntı yapan Çipras, "En güzel deniz henüz gidilmemiş olandır" dedi.

Çipras, partinin bir an evvel yeni bir yapılanmaya gitmesi gerektiğini belirterek "Yeni bir SYRIZA yaratmak önceliğimizdir. Yeniden yapılanmaya ilişkin inancımı, eylemlerimle desteklemeden sadece sözle ifade etmem iki yüzlülük olurdu" diye konuştu.

SYRIZA'nın yeni bir değişim ihtiyacını anladığını kaydeden Çipras, "Parti üyelerinin yeni bir parti lider kadrosu seçmesini önermeye, ilgili sürece hemen başlanmasına karar verdim. Ben de tabii ki aday olmayacağım" ifadelerini kullandı.

SYRIZA'NIN DÜŞÜŞÜ

48 yaşındaki Çipras, Yunanistan’ın mali krizinin en çalkantılı yıllarından biri olan 2015’ten 2019’a kadar başbakanlık yapmıştı. 2019’da ise Başbakan Miçotakis’in Yeni Demokrasi Partisi iktidara gelmişti.

2019 seçimlerini kaybeden SYRIZA; PASOK, Yeni Demokrasi ve diğer burjuva partilerin halk nezdinde güven kaybına uğramış kadrolarına kucak açarak "SYRIZA-İlerici İttifak" adı altında yeniden alternatif olmaya çalışmıştı. "Daha fazla sağcılaşma" olarak değerlendirilen bu politika, geniş bir emekçi kesim içinde "halka daha fazla sırtını dönme" olarak görüldü.

Yunanistan’da pazar günkü son genel seçimde Miçotakis liderliğindeki Yeni Demokrasi Partisi, yüzde 40,55 oy alarak 300 sandalyeli Meclise 158 milletvekili göndermeye hak kazandı. Seçimlerde SYRIZA yüzde 17,84 oy oranında kaldı ve Mecliste 48 sandalye elde edebildi.

SYRIZA’nın oylarının bir bölümü Yunanistan Komünist Partisi (KKE), Yeni Demokrasi ve PASOK partilerine kaydı. Bunda, SYRIZA’nın Yeni Demokrasi hükümeti tarafından hazırlanan birçok yasaya destek vermesinin ve geniş tepkilere yol açan gelişmeleri "seçim sonrasının hesaplaşması” olarak gören politikalarının da rol oynadığı kaydediliyor. SYRIZA’ya yönelik kara propaganda da oy kaybının nedenleri arasında gösteriliyor.

Editör: Bekir GÜNEŞ