Gazete Emek- Tansu Çiller’in Adalet Partisinin başına geçmeyi kendisine teklif ettiğini geçtiğimiz günlerde açıklayan Öz, Çiller’le olan görüşmesinin detaylarını Evrensel'den Erdi Tütmez'e anlattı.

Tansu Çiller’in ‘Bir kahve içebilir miyiz?’ diye kendilerini davet ettiğini söyleyen Öz “Ben de bizimle ne konuşacağını merak ettiğim için görüştüm. Ne olabilir? Birincisi AKP’yle arası açılmıştır, siyasi bir tasarrufu vardır. İkincisi AKP bir talimat vermiştir, operasyonel bir çalışma başlatmıştır… Bunları öğrenmek lazımdı. Gittik, görüştük. Normal siyasi sohbet yaptık. İlk önce ‘AKP’nin ekonomik politikaları iyi gitmiyor, burada bir ekonomi akılına ihtiyaç var, yanlış yapıyorlar’ dedi. Sonra konuşma nereye gidiyor diye merak ettim. Sonra ‘Ben siyasete atılmak istiyorum. Türkiye’yi bu halde bırakamayız’ dedi bana. Sonra lafı başka bir yere getirdi, ‘Beraber hareket edebilir miyiz?” diye sordu. Ben de ‘Bizim partiye katılacak, üyesi olacak’ sandım. ‘Tabii dedim. Bizim partiye katılmak isteyen herkese kapımız açık’ dedim. Bana ‘Yok, ben partinin başına geçmek istiyorum’ dedi. Net bir şekilde ‘Bize böyle bir imkan olur mu?’ diye sordu. Ona ‘Böyle bir şey kesinlikle olmaz’ cevabını verdim. AKP’ye muhalif gibi gözüküp; bizi ikna edip, merkez sağdan oy devşirmek gibi bir hedefi var, bunun başka açıklaması olamaz. Ben siyasette Tansu Çiller’den eskiyim. Ben 63 yaşındayım. Tansu Hanım 75 yaşında ama ben siyasete ondan önce girdim. Özetle kalkan trene binmeye alışmışlar.” dedi.

Ayhan Çarkın tutuklanmadan önce konuştu; Tansu Çiler ve Mehmet Ağar’ı işaret etti

BİZİMLE KONUŞMASI ALDATMACADAN İBARET

Bu teklifin kendilerine aralık ayında yapıldığını söyleyen Öz “Bir ay önce ‘Ben Cumhur İttifakını, başkanlık sistemini destekliyorum, parlamenter sistem ihanettir’ dedi. Benimle konuştuktan sonra, bunları da söyledikten sonra düşüncem netleşti. Bizimle olan konuşma sadece aldatmacadan ibaretti. Gerçek niyeti oy devşirmekmiş, Cumhur İttifakının yanında yer almakmış. Onların derdi kendi başarıları değil, karşı tarafın başarısızlığı. Bunun üzerine siyaset kuruyorlar” ifadelerini kullandı. Geçmişte CHP’de siyaset yaptığını söyleyen Öz “Beni Beylikdüzü gibi bir yerde aday yaptılar. Ben bu jesti hiç unutmam. Yerel seçimlerde büyük destek verdik. Bu birlikteliğimiz, beraberliğimizin Türkiye’nin menfaatleri için sürmesini istiyoruz. Millet İttifakı henüz bizi çağırmadı. Bundan sonra yeniden şekillenecektir. Biz yine bu ekiple beraber ortak akılla hareket etmeye devam edeceğiz” yorumunu yaptı.

YENİŞAFAK YAZARI ÇİLLER’İN PLANINI YAZDI 

Eski İstihbarat Daire Başkanı ve Yeni Şafak gazetesi yazarı Bülent Orakoğlu, eski Başbakan Tansu Çiller’in yeni bir parti kurmayacağını, Bizim Parti’nin isminin ‘Büyük Türkiye Partisi’ olarak değiştirileceğini yazdı. Orakoğlu ayruca Çiller’in Yeniden Refah Partisi ile  ‘Anadolu İttifakı’ yapacağını da öne sürdü. Orakoğlu’nun yazısının ilgili kısmı şöyle:

 “Çiller yeni bir parti kurmayacak, 2020 yılında kurulan Bizim Parti’nin ismi değiştirilecek. Partinin yeni yüzü için Demirel’in 12 Eylül sonrası kurdurduğu, darbecilerce yasaklanan ‘Büyük Türkiye Partisi’ ismi üzerinde karar kılınmış. Düğmeye basılırsa hemen kongresi yapılacak. Adı, tüzüğü ve yöneticileri değişecek. Şu anda eski DYP’li isimlerle veya başka partilerde görev almış siyasetçilerle Çiller’in ekibine katılım için görüşmeler sürüyor. Olağanüstü kurultayla genel başkan olmayı hedefleyen Çiller’in Yeniden Refah Partisi ile de ittifak kurmayı düşündüğü aktarıldı. YRP ile kurulması düşünülen ittifaka “Anadolu İttifakı” adının verileceği öne sürüldü. Çiller önümüzdeki seçimlerde Millet İttifakı’na karşı Fatih Erbakan’ın Genel Başkan olduğu Yeniden Refah Partisi ile ittifak yaparak ANADOLU İTTİFAKI olarak Cumhur İttifakı’na destek verecek. Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun.”