Gazete Emek-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, AKP'nin Meclis Grup Toplantısı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Memur maaşları hakkında konuşan Vedat Işıkhan, "Bürokratlarımız çalışıyor. En düşük memur maaşı net 22 bin olacak" ifadelerini kullandı.

Maliye Bakanlığı ile çalıştıklarını belirten Işıkhan, "Hedefimiz torba yasa ile paydaşlarımızı memnun edecek bir düzenleme yapmak. Şu an prosedüre bağlı kalmamız lazım ama Meclis tatile girmeden çıkarmayı düşünüyoruz” dedi.

ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 34 ZAM YAPILMIŞTI

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücretin 1 Temmuz 2023 itibarıyla brüt 13 bin 414, net 11 bin 402 liraya yükseltilmesi konusunda anlaşmıştı.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde toplandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretin yılın ikinci yarısında brüt 13 bin 414 liraya, net 11 bin 402 liraya yükseltildiğini bildirerek, kararın işçi, işveren ve hükümetin mutabakatıyla alındığını belirtmişti.

Işıkhan, "Geçtiğimiz 6 ayda 400 TL olarak uyguladığımız asgari ücret desteğini önümüzdeki 6 ayda 500 lira olarak uygulamaya devam edeceğiz" demişti.


Kaynak:Birgün 

Editör: Derya çelik