Gazete Emek - Bir tüketici davasında hazırlanan bilirkişi raporunda, Türk Lirası'nın kaybettiği değerin işaretleri gözler önüne serildi. 2013 yılında bir kişinin 'takas'la, 80 bin lira da ek ödeme yaparak aldığı daire teslim edilmedi. Olay mahkemeye taşınınca devreye giren bilirkişi raporu bu paranın davanın açıldığı günlerdeki değerinin 521 bin 730 lira olduğunu bildirdi.

Tüketici davasında mahkemeye sunulan bir bilirkişi raporu, Türk Lirası'ndaki (TL) değer kaybına ayna tuttu. Bilirkişi, 10 yıl öncesinin 80 bin lirasının şimdinin 520 bin lirası değerinde olduğuna dikkat çekti.

Bir müteahhitlik firmasının, İstanbul'un Esenyurt ilçesinde başladığı lüks site inşaatındaki daireleri söz verdiği tarihte bitirememesi üzerine hak sahipleri mahkemenin yolunu tuttu.

Independent Türkçe'den Cihat Arpacık'ın haberine göre, 2013 yılında bir kişi, 2012 yılında başlayan projeden "takas"la, 80 bin lira da ödeme yaparak daire satın aldı.

Müteahhit firma, dairelerin 14 Aralık 2014'te teslim edileceği sözü vermişti. Ancak bu söz yerine getirilmedi.

Kira kaybına uğradığını düşünen hak sahibi geçtiğimiz yıl Bakırköy 5. Tüketici Mahkemesi'nde dava açtı.

Hakim, dosyanın bilirkişi tarafından incelenmesine hükmetti.

Olayı inceleyen bilirkişi, raporunu geçtiğimiz günlerde mahkemeye sundu.

Raporda, son yıllarda Türk Lirası'nın nasıl değer kaybettiğinin işaretleri var.

Kira kaybı 368 bin lira

Davacının 2013 yılında 80 bin Türk lirası ödeme yaptığını hatırlatan bilirkişiye göre bu paranın davanın açıldığı günlerdeki değeri 521 bin 730 lira.

Kira kaybının ise 368 bin 643 lira olduğunun da belirtildiği raporda, taşınmazın toplam rayiç bedelinin 3 milyon 500 bin olduğu da vurgulandı.

Editör: Bekir GÜNEŞ