Gazete Emek-Mersin için Çukurova Havalimanı’nın önemli bir kamu yatırımı olduğunu belirten Kış, 201 yılında temeli atılan havalimanının 10 yıldır bir türlü bitmediğini belirterek; " Çok sayıda Ulaştırma Bakanı değişti, hepsi de havalimanı için taahhütlerde bulundu ama açılış gerçekleşmedi. Mersin’den ve hinterlandında bulunan yaklaşık 20 ilden yurttaşlarımız Silifke, Gülnar, Anamur ve Antalya’ya ulaşmak için hala tek seçenek olan D-400 Karayolunu kullanmak zorunda. Bu yol, yaz aylarında onlarca ilin yükünü çekemiyor. Mersin merkezden Kızkalesi’ne gidebilmek için bazen 4 saat yol çilesi çekmek gerekiyor. Çeşmeli-Taşucu otoyol projesini Mersin kamuoyu bekliyor. Çeşmeli-Taşucu Otoyolu projesinin önemi bu Kurban Bayramı tatilinde de görüldü. On binlerce vatandaşımız Kızkalesi-Mersin arasındaki 1 saatlik yolu 4 saatte zor geldi. Mersin bunu hak etmiyor. Hükümetten ve yeni Ulaştırma Bakanından beklentimiz vakit kaybetmeden bu projenin hayata geçirilmesidir" dedi.


 "Mersin 2 yıl kaybetti"
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in metro projesinin destek alamadığını söyleyen Kış, "Mersin Metrosu projesi Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirildi. Cumhurbaşkanlığı yatırım programına alındı ancak Hazine ve Maliye Bakanlığından dış finansman için onay çıkmadığı için Mersin 2 yıl kaybetti.  Mersin Metrosu projesinin, Çukurova Havalimanına da entegre olabilecek bir vizyon projesi olduğunu düşünüyoruz." ifadelerini kullandı. 

"Deprem için tedbirlerin şimdiden alınması gerekiyor"

Mersin'in yapı stok durumunun depreme dayanıklı olup olmadığının bilimsel olarak incelenmesi gerektiğinin altını çizen Kış sözlerine şöyle devam etti: 

"İlimizin yapı stokunun depreme dayanıklı olup olmadığının bilimsel olarak incelenmesi, riskli yapı stokunun dönüştürülmesi için hem belediyelerimizin hem yurttaşlarımızın Ankara’nın desteğine ihtiyacı var. Uzmanlar Adana merkezli bir deprem riskini sürekli gündemde tutuyorlar. Kahramanmaraş depremini vuran illerimizde düştüğümüz gecikmeye bir de Mersin’de düşmemek adına tedbirlerin şimdiden alınması gerekiyor.”

Kaynak: t24

Editör: Derya çelik