Gazete Emek - Seçim sonrası CHP’de ‘değişim’ talebi tartışmaları devam ediyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurultayda tekrar aday olacağı konuşulurken CHP Grup Başkanı ve Manisa Milletvekili Özgür Özel’inde adının da geçtiği iddia edildi.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, söz konusu iddiayı Özel ile konuştu. Saymaz, Özel’e “Genel başkanlığa aday mısınız?” diye sorması üzerine ““Sorumluluk almaktan kaçmayacağım. Ama fedakarlıktan da geri durmayacağım. Konuşmam ve dinlemem gereken herkesle temas edeceğim. Parti kimsenin önünü kapatmamalı” dediği belirtildi.

Seçim sürecini değerlendiren Özel, HDP’nin aday çıkarmamasını dair açıklama yaparak, “HDP'nin aday çıkarmaması CHP ile HDP'nin ortak stratejisi değildi. Bugün anlaşılıyor ki yanlışmış. HDP aday çıkarsaymış bizim için daha avantajlı olurmuş” ifadelerini kullandı.

Adaylıkla ilgili Saymaz’ın sorularını yanıtlayan Özel şunları söyledi:

CHP'de kurultay kararı alındı. Genel başkan seçilecek mi?

Bu kurultayın en kısa sürede yapılması gerekir. CHP, gelecek ekime kadar genel başkanın seçileceği takvimi işletmeli. Sosyal demokrat partinin tüm kademelerde özeleştiri yapması ve yenilenmesi gerekiyor. Üye ve delegenizin önüne sandık koyup hesaplaşmazsanız, o ilk bulduğu sandıkta sizinle hesaplaşır.

CHP'de yedi dönemdir milletvekili olanlar var. Siz de dört dönemdir meclistesiniz. AK Parti üç, HDP iki dönem kuralını uygularken, siz neden uygulamıyorsunuz?

Her birimizin vazgeçilmez olmadığımızı görmesi gerekiyor ve herkes belli bir dönem sonunda bırakacağını bilerek, hem daha cesur ve yapıcı olur, hem de arkasından gelecekleri hazırlayacak siyaset hattına evrilebilir. Bu kongrede tüzük değişikliği öngörüyoruz. Dönem kuralının eklenmesi gerekiyor. İstisna olacaksa başarıya dayalı olmalı. Kaybedip de adaylaşmak izah edebildiğimiz bir şey değil.

‘ŞAMPİYON TAKIMDA HER MEVKİDE OYNARIM'

Aday adayları arasında adınız geçiyor. Siz de aday mısınız?

Kaybeden takımda santrafor olmak yerine şampiyon takımda her mevkide oynamaya talibim. Sorumluluk almaktan kaçmayacağım. Ama fedakarlık yapmaktan da geri durmayacağım. Gerekirse en geniş mutabakatın parçası olan bir anlayışta duracağım. Önümüzdeki süreç için konuşmam ve dinlemem gereken herkesle temas ederek, ilerleyeceğim. Partinin kimsenin önünü kapatmaması lazım.

‘DEĞİŞİM KONUSUNDA CESUR, KARARLI VE VEFALI OLACAĞIM’

CHP lideri olma arzunuzu ilk kez dile getiriyorsunuz.

Önümüzdeki dönemde genç ve dinamik, partinin ana damarını terk etmeyen, bu konudaki endişeleri körüklemeyecek olan kadrolar gerekiyor.

Sosyal demokrat çizginin çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. İşçinin, gençlerin ve kadınların CHP'si… Kendini halka arz eden, oradan talep topladığı bir çizgiye ihtiyaç var. Bu noktada, olmam gereken yer neresiyse orada olacağım. Genel başkan adaylığı ise genel başkan adaylığı. Uzlaşma ve birliktelik ise birliktelik. Kendime dair hırsım yok. Partinin yarınlarına dair ümidim var. Değişeme ihtiyaç olduğuna inanıyorum. Değişim konusunda cesur, kararlı ve vefalı olacağım. Değişimin sadece şahıslar üzerinden okunması doğru değil. Büyük haksızlık olur genel başkanımıza.”

Editör: Bekir GÜNEŞ