Gazete Emek - 2023 Dikey Geçiş Sınavı (2023-DGS) sonuçları açıklandı.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, 16 Temmuz’da yapılan sınavın değerlendirme işlemleri tamamlandı. Adaylar, sınav sonuçlarını ÖSYM’nin, “https://sonuc.osym.gov.tr” adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecek.

Öte yandan, adayların cevap kağıtlarının görüntüleri ve yaptıkları işaretlemelerin optik okuyucular tarafından okunması sonucu elde edilen aday cevapları ile soruların doğru cevapları da ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden 10 gün süreyle erişime açıldı.

PUAN NASIL HESAPLANIR?

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınacak puanları hesaplanıyor.

Her iki testten de en az 1 ham puan alan adayların sınav puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 1 ham puanı bulunmayan adayların puanı hesaplanmayacaktır. 2022’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2023’de ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır. 2023’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2024’de ilgili ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır.

Editör: Bekir GÜNEŞ