Gazete Emek - 14.’sü düzenlenen Hamburg Kürt Film festivalinde filmi en iyi belgesel dalında dereceye giren Çetin, Almanya’ya davet edildi. Çetin Almanya’da bir gösterim ve etkinliklere katılacak. 

Film hakkında Amed Radyo Tv’ye bilgi veren Çetin;  “ Bu filmimde insan odaklı bir küçük kızın hikâyesini ele aldım.  Daha öncede yaptığım tüm çalışmalarda insan odaklı hikâyeleri elle aldım, bu benim tarzım. Ben yaşanmışlık hikâyelerini ele alıyorum. Çünkü o kadar çok yaşanmışlık var ki bizim bölgede kurmaca yapmaya gerek duymuyorum. Ben tüm projelerde din dil ırk ayırımı yapmadan insan odaklı yapıyorum.

Selahattin Demirtaş'tan yeni roman geliyor Selahattin Demirtaş'tan yeni roman geliyor

Belki bu yüzden filmlerim ilgi görüyor. Bu projelerimi yaparken herhangi bir kurum ve kuruluştan destek almıyorum. Bu nedenle çok zorlanıyorum

Mesela Mahsa Amini ile ilgili kısa film projem var fakat imkânsızlıklardan yapamıyorum, destek olunursa bu tarz filmlerimi yapmak isterim.

Bana göre Filistinli çocukla Diyarbakırlı, Fransa ve Almanyalı çocuk arasında fark yok.  Çocuk doğaraken insan olarak doğuyor, imkânım olsa Filistinli çocuklarla ilgilide film yapmak isterim

Fakat şuan Suriye’de binlerce çocuk savaşın acı tablosu olarak masum şekilde öldürüldüler.

Ben projelerime kendi coğrafyamdan başlamak istedim. Bu filimde de bizim coğrafyadan masum bir çocuğun hikayesini ele aldım. Filmi izlerken herkes kendinden bir parça görecektir.  Filmin içinde olacak herkes, çünkü bu coğrafyada acılarımız ortak aslında.

Bu çocuk kızımız yeğenimiz komşumuz yakınımız ama bakmasını bilmiyoruz sadece” ifadelerine yer verdi.

Editör: Bekir GÜNEŞ