Gazete Emek - Yüksek Seçim Kurulu (YSK), geçici sonuçlara göre Erdoğan’ın yüzde 52’yle yeniden cumhurbaşkanı seçildiğini duyurdu. 

Beştepe’de Saray’da ‘balkon konuşması’ düzenleyen Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

*Kandil’in uzantıları bu milleti sevmez.

*Milletimizin her iradesi gibi bu sonucun da başımızın üstünde yeri vardır. Kazanan sadece biz değiliz. Kazanan Türkiye’dir, kazanan demokrasimizdir. Artık milli hedeflerimiz, milli hayallerimiz etrafında birleşme, bütünleşme vaktidir.

Bugün kimse kaybetmemiştir. 85 milyonun tamamı kazanmıştır. Kimseye kırgın, küskün, öfkeli değiliz.

*Diyarbakır’da 51 Kürt kardeşimizin ölümüne sebep olan bu terörist Selo’dur. Selo’yu istediğin gibi dışarı çıkaramazsın. Bizim iktidarımızda böyle bir şey mümkün değildir. (Meydandan ‘Selo’ya idam’ sloganı yükseldi.)

*Uluslararası itibara sahip bir finans yönetimi planlıyoruz.

Gerek 14 Mayıs'ta gerek 28 Mayıs'ta tercihini hangi adaydan yan kullanmış olursa olsun her vatandaşıma teşekkür ediyorum."

Türkiye Yüzyılını inşallah hep beraber inşa ve ihyaya devam ediyoruz.

Milletimizin her iradesi gibi bu sonucun da başımızın üstünde yeri vardır. Kazanan sadece biz değiliz. Kazanan Türkiye'dir, kazanan demokrasimizdir.

Kimseye kırgın, küskün, kızgın, öfkeli değiliz. Artık seçim dönemine dair tüm tartışmaları ve çekişmeleri bir kenara bırakarak milli hedeflerimiz ve hayallerimiz etrafında birleşme bütünleşme vaktidir.

Ben hesap uzmanı değilim... Ama hesap uzmanının hesabında galiba bir yanlışlık var.

2018'de CHP'nin vekil sayısı 146 idi. 2023'te vekil sayısı 169. Gördüğünüz gibi bir artış var. Fakat, burada kiralık vekiller var. 40 tane kiralık vekil... Yüzde 1 oy alan partilere 40 tane kiralık vekil verdi. Sayı 129'a düştü.

Kandildekilerle birlikte haydi diyebilirsiniz ama bu millet tutmuyor. Yutmadı 17 vekil düşmüş durumda.

Ne diyordu? Selo'yu dışarı çıkarmak istiyorsanız oyu bana vereceksiniz diyordu. Benim sevgili milletim ne dedi? Milletim iyi biliyor... Diyarbakır'da 51 Kürt kardeşimizin ölümüne neden olan bu terörist Selo'dur. Hak ve hukukun egemen olduğu Türkiye'de sen 51 Kürt kardeşimizin ölümüne neden olan Selo'yu istediğin gibi dışarı çıkaramazsın. Bizim iktidarımızda böyle bir şeyin gerçekleşmesi mümkün değildir. Bizim iktidarımızda adalet, mülkün esasıdır! Bu değiştirilemez!

Menderes'in 'Yeter söz milletindir' diyerek yeni bir dönemin kapılarını açtığı badirelerin gerisinde Türkiye'nin gücünün zayıflatılması vardır. Darbeler bunun için yapılmıştır. Muhtıralar bunun için verilmiştir, koalisyonlar bu yüzden kurulmuş ve yıkılmıştır. Köken farklılıklarımız bu yüzden ayrıştırılma sebebine dönüştürülmeye çalıştırılmıştır. Muazzam ekonomik potansiyelin hayata geçmesi bu yüzden engellenmiştir. Doğu'daki Güney'deki Kuzey'deki Batı'daki güç ve etki alanlarının üzeri bu yüzden örtülmüştür. Üzerimize giydirilen ve bize dar gelen deli gömlekleri içinde bizi boğanların korkusu, bugün müjdesini verdiğimiz Türkiye Yüzyılının bir gün kapılarına dayanacağıdır. Bugün, o gündür. Siz onun için bugün varsınız.

"Şu anda faiz 8.5'a indirildi. Göreceksiniz enflasyon da inecek. Onlar IMF'in kapısında nöbet tutarlar. Davos'ta IMF Başkanı'yla görüşüyoruz, o zaman 23,5 milyar dolar borcumuz var. Sen taksitlerini alıyor musun, o zaman Türkiye'ye müdahele edemezsin. 2013'e kadar Türkiye'nin borçlarını ödedik sonrada bizim IMF'le işimiz bitti"

Erdoğan'ın konuşmasının ardından Cumhur İttifakı bileşenlerini oluşturan partilerin liderleri (MHP lideri Devlet Bahçeli, BBP lideri  Mustafa Destici, Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, DSP lideri Önder Aksakal ve Ata İttifakı'nın birinci turdaki adayı Sinan Oğan, sahneye çıkarak halkı selamladı. 

Editör: Bekir GÜNEŞ