Gazete Emek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Maraş merkezli depremlerin ardından Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani'yle görüştü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, görüşmenin Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nda (AFAD), basına kapalı olarak yapıldığı belirtildi. 

BARZANİ TÜRKİYE'DE

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, Maraş merkezli depremlerden etkilenen Antep'i ziyaret etti. Barzani, Antep'te AFAD İl Müdürlüğü'nde kurulan kriz merkezine geçerek burada yetkililerden son durum ve çalışmalar hakkında bilgi aldı. Barzani, Bursa Valisi Yakup Canpolat tarafından karşılandı.

'AMACIMIZ, TÜRKİYE'NİN ACISINI PAYLAŞMAK'

Rûdaw'ın aktardığına göre, “Bugün burada hazır bulunmamızın sebebi acılarınız paylaşmak ve Türkiye halkına olan vefayı göstermektir. Başkan Mesud Barzani ve Kürdistan halkı adına depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diliyoruz” diyen Barzani, şöyle devam etti: “Bugün buraya gelişimizin sebebi deprem nedeniyle zor günler yaşayan Türkiye devleti ve milleti ile acıyı paylaşmaktır. Mesud Barzani ve Kürdistan halkı adına depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yaralılar için acil şifa diliyoruz” dedi.

Türkiye tüm zor zamanlarda bize yardım ve destek sundu” diyen Barzani, “Türkiye halkı ve devleti en zor zamanlarda Kürt halkına yardım etti. Bugün burada yaşanan felaket nedeniyle Kürdistan’da her evde yas var. Bir çok yerde eğlence planları bu yas nedeniyle ertelendi. Kürdistan Bölgesi olarak imkanlarımız  dahilinde yardım sunduk, sunmaya da devam edeceğiz. Burada yardımlarından dolayı Kürdistan Bölgesi’ndeki tüm kurum ve kuruluşlar ile özel sektöre teşekkürlerimi iletiyorum. Özel olarak da yardımlarından ötürü burada aramızda bulunan Barzani Yardım Vakfı Başkanı Ahmed Musa’ya teşekkür etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Editör: Bekir GÜNEŞ