Gazete Emek-  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'da "Sözleşmeliye Kadro Şöleni" programına katılıyor. Erdoğan'ın konuşmasında memura ek zam konusunda bir açıklama yapıp yapmayacağı merak ediliyor. 

Erdoğan'ın açıklamaları:

"Ali Yalçın Bey'e, yönetim kurulu üyelerine gönüllerimizi bir araya getirdikleri için teşekkür ediyorum. 2023 senesini, bu yılın tarihimiz ve hedeflerimiz açısından ifade ettiği öneme uygun şekilde karşılıyoruz. Görevi devraldığımızda yılda sadece 36 milyar dolarlık bir Türkiye'den, dünyanın her bölgesine ürün satan bir ülke konumuna geldik. 2023 senesini diğer alanlarla birlikte ihracatta da hedef ve ölçek büyüttüğümüz bir sıçrama tahtası yapmak istiyoruz. Bugün de enflasyonda büyük gerilemenin ilk işareti ile güne başladık. 2022 yılını orta vadeli hedefinin altında gerçekleşme ile kapattık. Hedefimiz bu yıl enflasyonun üzerindeki köpüğü tamamen alıp önümüzdeki yıldan itibaren meseleyi ülkemizin gündeminden tümüyle çıkarmaktır. 


Enflasyon aynı zamanda memur ve emekli maaşlarının da şekillenmesi anlamına geliyor. Geçen yıl yükselişi dikkate alarak memur maaşlarında yüzde 87 artış yapmıştık. Ayrıca gelir vergisi muafiyeti, sözleşmeliye kadro, ek gösterge gibi adımlarla ilave imkanlar sağladık. Ocak ayından itibaren geçerli maaş artış oranı yüzde 16.48 olarak uygulanacaktır. SSK ve Bağkur emeklilerinde oran 15.4 olarak ortaya çıktı.

'MEMUR VE EMEKLİ MAAŞ ORANI YÜZDE 25 OLARAK UYGULANACAK'

Buradan sizlere ve tüm milletime memur ve tüm emeklilerimizin maaş artış oranını yüzde 25 olacak uygulamayacağımızın müjdesini vermek istiyorum. "

YÜZDE 25 ZAM ORANINA SİYASİLERDEN TEPKİ

Birçok siyasi memur ve emeklilere yapılan yüzde 25 zam oranına tepki gösteri. Sadece Erdoğan değil Erdoğan konuşurken alkışlayan Memur Sen Başkanı da yoğun tepki çekti. Birçok kullanıcı Memur Sen'den istifa belgelerini paylaştı. 

MUHARREM İNCE: TÜİK üzerinden milletin aklıyla dalga geçen enflasyon rakamlarını yayınlayıp, bu rakamlar üzerinden emekli ve memurlara yapılan yüzde 25'lik zammı müjde diye duyurmak...

CHP'Lİ VELİ AĞBABA: Erdoğan'ın #memur ve emeklilere verdiği yüzde 25'lik zam müjdesinin! açılımı:
Bu rakamın yüzde 15,40'ı enflasyon farkı. 
Yüzde 1'i önceki toplu sözleşmeden gelen rakam 
Erdoğan ve AKP'nin memur ve #emeklilere verdiği sadece yüzde 8 
Milyonlara verdikleri müjde işte bu.

Seçim öncesi sosyal medyaya ilişkin yeni düzenlemeler! Seçim öncesi sosyal medyaya ilişkin yeni düzenlemeler!

EKONOMİST SELÇUK GEÇER: Yüzde 25 müjde değil, senin gidiş biletindir Erdoğan!

Emekli ve memur maaşları yüzde 25 artacakmış... 

Enflasyonu suni olarak yüzde 20 indir,,, maaşı yüzde 10 arttır. 

Ne güzel matematik değil mi?

Erdoğan'ın zam oranını açıklamasından sonra Twitter'de binlerce kişi tepki gösterdi. Memur ve emekliler Twitter üzerinden #YapacaginZamAlacaginOy , #AlZammınıBaşınaÇal , Yazıklar Olsun, 

ERDOĞAN'A SEÇİM ÜZERİNDEN TEPKİ

sosyal medya kullanıcıları ise şu paylaşımları yaptı

Cumhurbaşkanı memur ve emekliye, zam+enflasyon farkı+refah payı %25 artış yaptı.
Yeniden değerleme oranını %122,93 yap, memura %25 ver. Bu zammı kabul etmiyoruz Alkışlamaktan başka bir şey yapmayan sarı sendikacılığın sonu budur. 
#AlZammınıBaşınaÇal


 

KILIÇDAROĞLU'DAN SERT TEPKİ

CHP lideri Kılıçdaroğlu, memur ve emekli maaşlarında yüzde 25 artış oranıyla ilgili "Yüzde 25 gelmiş içlerinden… Siz sadaka mı veriyorsunuz" yorumunda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, memur, memur emeklileri ve diğer tüm emeklilerin maaş artış oranının yüzde 25 olarak uygulanacağı açıklamasına sosyal medyadan yaptığı videolu paylaşımla tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu paylaşımında “Yüzde 25 gelmiş içlerinden… Siz sadaka mı veriyorsunuz! TÜİK zamanı gelince bunun bedelini ağır ödeyecek. Bu rezil artışın hesabını hepiniz vereceksiniz” dedi.