Gazete Emek- İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı avukat Eren Keskin, avukat Jiyan Tosun'un İstiklal Caddesi'ndeki patlamanın ardından Zafer Partili Adem Taşkaya tarafından "saldırının faili" iddiasıyla sosyal medyada hedef haline getirilmesine tepki gösterdi. Eren Keskin, İHD olarak kendilerinin de dün geceden beri tehdit aldıklarını açıkladı.

Artı TV'ye konuşan Keskin, "Her şeyden önce sivil yurttaşları hedef alan bu tür eylemler insan hakları savunucuları tarafından her zaman kınanır, protesto edilir. İHD olarak bu eylemi de kınadık. Anlaşılması mümkün olmayan bir eylem tarzı" dedi.

'BİZİM TELEFONLARIMIZ NASIL İNSANLARA DAĞITILDI'

Keskin, "Adem Taşkaya tarafından Jiyan Tosun isimli arkadaşımız hedef gösterildi. Jiyan Tosun bir insan hakları avukatı ve aynı zamanda kayıp yakını. Zaten o sırada karakolda müvekkilleri ile görüşüyor. Bu haber nasıl yapıldı, bizim telefonlarımız nasıl insanlara dağıtıldı? Biz dün geceden beri sürekli tehditler alıyoruz. Bunun üzerine gideceğiz. Bu çok korkunç bir şey" ifadelerini kullandı.

'SOSYAL MEDYANIN KESİLMESİ SÖZ SÖYLEME HAKKIMIZI ELİMİZDEN ALDI'

Zafer Partili Taşkaya için "Bu paylaşımı yaptı ve sildi ama bu paylaşım yayıldı" diyen Keskin, sözlerine şöyle devam etti:." Ama biz buna karşı itirazımızı belirtemedik. Twitter’in, sosyal medyanın kesilmesi bizim söz söyleme hakkımızı elimizden aldı. Bunun hesabını kim verecek? Biz tabii ki üstüne gideceğiz, suç duyurusunda bulunacağız.

'ZAFER PARTİSİ BİZE GÖRE BİR ŞİDDET ÖRGÜTÜ'

Açık numaralarla beni arayıp tehdit ediyorlar. Bu kadar da kendilerine güveniyorlar. Tehditler devam ediyor. Örgütlü bir saldırı var. Bunu kim yapıyor çok belli. Zafer Partisi bize göre şiddet örgütü ve bunu özgürce yapabilmeleri çok korkunç bir şey."

TOSUN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

İstiklal Caddesi'ndeki patlamada 'bombayı bırakan kadın' olarak hedef gösterilen avukat Jiyan Tosun, tehditler üzerine can güvenliği için savcılığa başvurdu. T24'ten Candan Yıldız'ın haberine göre, Zafer Partili Adem Taşkaya'nın "saldırının faili" iddiasıyla hedef gösterdiği avukat Tosun, patlama sırasında müvekkiliyle karakoldaydı.

ZAFER PARTİLİ TAŞKAYA NE DEDİ?

Jiyan Tosun, patlama sırasında Küçükçekmece Karakolu'nda bir müvekkilinin işlemlerini sürdürüyor olmasına rağmen, sosyal medyada "bombayı İstiklal Caddesi'ne bırakan kişi" olduğu iddiasıyla Taşkaya tarafından hedef gösterildi.

Taşkaya bir süre sonra paylaşımını silse de, iddia başka hesaplarda da paylaşıldı. Dahası, Jiyan Tosun'un kimlik bilgilerinin yer aldığı fotoğraf da eklenerek Whatsapp gruplarında dolaşıma sokuldu.

ADLİYEDEN ÇIKMAYACAK

Hedef gösterildiği için tehditler alan Jiyan Tosun, savcılığa suç duyurusunda bulunmak için adliyeye gitti. Savcıya dün gece ulaşamayan Tosun'un, can güvenliği olmadığı için adliyeden çıkmayacağı belirtildi.


NE OLMUŞTU?

 İstanbul'daki İstikal Caddesi'nde yaşanan patlamada Zafer Partili Ahmet Taşkaya, bir avukatı hedef gösterdi. Kayıp yakını olan avukat ise patlamanın yaşandığı sırada müvekkilleriyle görüşmede yer alıyordu. Taşkaya gelen tepkiler üzerine avukatı hedef gösterdiği paylaşımını sildi.