Gazete Emek- Hakkari'de kayyum atanmasına karşı düzenlenen mitingde konuşan siyasi parti temsilcileri, "Kayyum politikası halkların mücadelesi önünde kaybetmeye mahkumdur” mesajı verdi.  

Hakkâri Belediyesine kayyum atanmasına karşı “Belediyeler halkındır gasba izin vermeyeceğiz” şiarıyla düzenlenen mitingi için pek çok kentten binlerce kişi Hakkâri’ye geldi.
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Emek ve Özgürlük İttifakı'nın bileşenleri ile kitle örgütlerinin organize ettiği miting için sabahın erken saatlerinde otobüslerle kente gelen vatandaşlar otobüslerin kente girişine izin verilmemesi üzerine 2 kilometrelik yolu yürüyerek miting alanına ulaştı.

Vatandaşların ilk durağı DEM Parti İl Örgütü binası oldu. Burada bir araya gelen yüzlerce kişi, uzun süre halay çekti. Daha sonra binlerce kişi “Colemêrg ya me ye”, “Bijî berwxedana Colemêrgê" ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganlarıyla alana yürüyüşe geçti.
Tekser Mahallesi’ndeki otogar meydanı da bayraklarla süslenirken alana “Gasba hayır, kayyuma hayır”, İrademe dokunma belediyeler halkındır”, “Tecridi kıracağız, kayyumu göndereceğiz”, “Kayyum kıyımdır, gasba geçit yok” pankartları asıldı.

Mitinge DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Hakkari Belediye Eş Başkanı Viyan Tekçe, DEM Parti İl Eş Başkanı Kadir Şahin, Halkevleri MYK üyesi Sevinç Hocaoğulları, Emek Partisi (EMEP) Dersim İl Başkanı Ergin Tekin, EMEP MYK üyesi Orhan Kurul, Devrimci Parti MYK üyesi Enes Uğurtekin, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) MYK üyesi Hıdır Yıldız, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüsü Juliana Gözen, Sosyalist Dayanışma Partisi (SODAP) Sözcüsü ve DEM Parti Milletvekili Keziban Konukçu, KESK Eş Genel Başkanı Ayfer Koçak, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Feray Mertoğlu, Yeşil Sol Parti Eş Genel Başkanı Ahmet Asena ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Özlem Gümüştaş katıldı.

Kayyumlar eliyle düşman hukuku uygulandığını belirten Hakkari Belediye Eş Başkanı Viyan Tekçe "Bu kararlar adliye binasından değil, AKP genel merkezinde alınıyor. Kayyum olarak atanan vali, bu kentte kara leke olarak geçecek. Bu halk sizi istemediğini bir kez daha gösterdi. Halkımız sonuna kadar irade gaspına karşı direneceğiz. Çiftliğe çevirdiğiniz bu kenti sizden alacağız. Halkın iradesi üzerinde irade tanımıyoruz” dedi. Tutuklanan Akış’ın kısa mesajı da okundu. Akış, "Onurlu Colemêrg halkı, iradeniz için göstermiş olduğunuz kararlı duruş için hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bedeli ne olursa olsun direnmeye devam edeceğiz" diye kaydetti. 

Ardından mitinge gelen parti temsilcileri birer konuşma yaptı.
"HALKIN İRADESİNDEN KORKUYORLAR"
Halkevleri MYK üyesi Sevinç Hocaoğulları: “Bu darbe Hakkari’ye değil, emeğe, barışa, demokrasiye yöneliktir. Burayı bir Türkiye buluşmasına çevirenlerleri selamlıyoruz. Kürt halkı kendi geleceğini belirleyen ve mücadele eden bir halktır. Kürt halkı kayyım siyasetini etkisizleştirmiştir. Kayyıma karşı mücadeleyi büyütmek için tüm halklarımız bir araya gelmelidir. Halkımızın iradesinden korkuyorlar ve halkımızın onların kokuşmuş iktidarını yerle bir edeceğini çok iyi biliyor. Mücadelemiz devam edecektir. Yaşasın halkların kardeşliği."
"BİZE DÜŞEN TEK ŞEY DİRENMEK"
EMEP Bölge Temsilcisi Ergin Tekin: “Bir seçim yaşadık ve iktidar hemen iradeyi tanıyacaklarını söyledi ama aynı gün Van’a kayyım atamaya çalıştı. Ama direniş karşısında geri adım atmak zorunda kaldı. Normalleşme ve yumuşamadan söz ettiler ama bunların politikaları budur. Kürtler nerede seçime girse ve eşitlik istese karşısında duruyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar yenilecekler, yine yenilecekler. Bu ülkenin güvenlik sorunun kaynağı AKP’nin politikalarıdır. Bize düşen tek şey direnmektir.”

DEM Parti, Hakkari kayyumuna karşı idare mahkemesine başvurdu DEM Parti, Hakkari kayyumuna karşı idare mahkemesine başvurdu

"BU POLİTİKA KAYBETMEYE MAHKUM"
Devrimci Parti MYK üyesi Enes Uğurtekin: “Atanan kayyımla AKP yumuşama masallarını gidip başka yerde anlatsın. Bu kayyım politikası halkların mücadelesi önünde kaybetmeye mahkumdur."
"BAŞARAMAYACAKLAR"
Türkiye İşçi Partisi MYK üyesi Fırat Çoban: “Memleketin dört bir yanı hukuksuzla doludur. Hırsızlar dışarda ama bu ülkeyi savunanlar içerde. İŞİD’e yol verenler dışarda ama kadın, yaşam, özgürlük diyenler içerdeler. Wan’da başaramadılar, burada başaramayacaklar. Silahların, kayyımların gölgesinde yumuşama olmaz, mücadele olur. Şiddetle halkımızı baskı altına almaya çalışıyorlar. Size Hakkari’de tarih yazdırmayacak, sizi tarihe gömeceğiz."
"HALK KAYYUMLARI İSTEMİYOR"
Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) MYK üyesi Evrim Konak: “Yüzyıldır Kürt halkının yaşam hakkı elinden alınmaya çalışılıyor. Ama Kürt halkının mücadelesi sınırları aştı ve dünyaya yayıldı. Bugün kayyımlarla Kürt halkının iradesini gasp etmeye çalışıyorlar. Bu halk 8 yıldır kayyım istemediğini onlara sandıkta gösterdi. Asıl suçu kendilerinin işlediğini bilmiyorlar. Tüm baskı ve saldırılara rağmen halk kayyımları istemiyor. Kolluk gücünü belediye binası önüne yığarak faşizm gölgesinde bu halka hizmet edemezsiniz."
"DİRENMEYE DEVAM EDECEĞİZ"
Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüsü Juliana Gözen: “Bitmedi zulümleri, bitme kayyımları, bitmedi insanları içeri atmaları. Biz de bitmedik. Direndik ve direnmeye devam edeceğiz. Önümüze sandık koyacaksınız ama çıkan sonucu beğenmeyeceksiniz. Bu mu hukuk? Hukuk çocukları panzerlerle ezmek mi, insanları cezaevine atmak mı? Burada bir hukuk yok. Nasıl direndik ve kazandıysak yine yana yana geleceğiz ve kazanacağız. Burada uygulamaya konulan hukuku değiştireceğiz, değiştirmek zorundayız. Demokratik cumhuriyet ve anayasayı mutlaka bu ülkede getireceğiz. Bu sömürge memuru kayyımlara karşı Kürt halkının iradesini savunmak herkesin görevidir."
"HIRSIZ VE YAĞMACILARDAN HESAP SORACAĞIZ"
Sosyalist Dayanışma Partisi (SODAP) Sözcüsü ve DEM Parti Milletvekili Keziban Konukçu: “Kürt halkı herkese mücadele dersi veriyor. Kürtler tüm Türkiye’ye moral veriyor, umutlarını diri tutuyorlar. Bunlar sadece kayyım atamıyorlar, insanlara açlıktan ölün diyorlar. Kürt halkının iradesi de emekçinin ekmeği de bizim mücadele gerekçemiz. Mücadele birliği ile bu hırsız ve yağmacılardan hesabını soracağız”

"SEÇİM SONUCU TANINMIYOR"
KKP adına konuşan Sinan Çiftyürek: “İktidar Kürt halkının iradesini tanımıyor. Batıda seçim sonuçlarına saygı duyuyor ama Kurdistan’da bunu kabul etmiyor. Ankara’nın iradesini tanıyor ama Van’ın Amed’in, Colemêrg’in iradesini tanımıyorlar. Bizim belediyelerimiz halkımıza açıktı ama kayyım atadıktan sonra orası halka kapatıldı"

Kaynak: Evrensel 

Editör: şilan