Gazete Emek - Mor ve Ötesi grubunun solisti ve şarkı yazarı Harun Tekin, Socrates Dergi'nin "Sahadayız" adlı dayanışma yayınında konuştu. Konuşmasında birbirini dinlemenin, ve büyük felaketler karşısında sabırlı olmanın öneminin altını çizen Tekin, "Zor durumlarda çok iyi organize oluyoruz, herkes inanılmaz çaba gösteriyor, ne kadar çok kurumun, ne kadar çaba sarf ettiğini anlatarak onları övecek zamanımız bile yok ama bir taraftan da daha uzun vadeli düşünmeye ihtiyacımız var" dedi.

Geleceğe dair umutlu olmaktan vazgeçmemek gerektiğini belirten Tekin, "Bu yaşadığımız şey kaderimiz değil. Biz yaşadığımız hayatı değiştirebiliriz. Kendi hayatımızı değiştirecek iyi kalpli, bilime inanan insanlarız. Biz canavarlaşmayacağız. Bütün canavarlara rağmen...” ifadelerini kullandı.

'Normalimiz enkaz altında kaldı'

Bir daha aynı yıkımı yaşamamak için bütünüyle yeniden inşa sürecine girilmesi gerektiğini ifade eden Tekin konuşmasının devamında, "Bizim bu toprağa layık olmayan ne varsa değiştirmemiz gerekiyor. Aynı şeyleri bir 10 yıl ya da 20 yıl sonra yaşamamak için biz de değişeceğiz, yönetenler de değişecek. Burası Cumhuriyet'in 100'üncü yılında umutsuz ve çaresiz bir yer olmayacak. Haklı öfkemizi yanlış yerlere ve birbirimize boca etmeyeceğiz" dedi.

Depremde kaybedilen insanlara dair toplumsal bir sorumluluk alınması gerektiğini söyleyen Tekin, "Yaşananlar, normale dönülecek şeyler değil. Bizim normalimiz yok. Bizim normalimiz enkaz altında kaldı. Kaybettiğimiz insanlara sözümüz, bu enkazdan çıkmak olmalı. İlk iki günde Kızılay’ı, Mehmetçik’i, askeri ulaştıramadığımız insanlara bir sözümüzün olması lazım" diye konuştu.

Editör: Bekir GÜNEŞ