Gazete Emek- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, TSK’nın Irak ve Suriye’nin kuzeyine düzenlediği hava saldırılarını eleştirdi, Taksim saldırısından hemen sonra gelmesine dikkat çekerek “Tesadüf değil” dedi.

Partisinin haftalık TBB grup toplantısında konuşan Buldan, “Savaş, can almaya devam ediyor. Antep’in Karkamış ilçesi başta olmak üzere hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum. Savaş, en büyük yıkımdır, felakettir, acıların en tarifsizi savaşlarda yaşanır. Bütün bu savaş dönemlerinde bütün mağduriyeti hep bir kadınlar, anneler, çok daha derinden yaşarız ve hissederiz” dedi.

TESADÜF DEĞİL’

“İktidarlarının bekası için yaşamı hiçe sayan AKP-MHP savaş zihniyetini herkes görmelidir” diyen Buldan, “Kaybedeceğini gören AKP-MHP ittifakı, siyasi ömrünü uzatmak için seçim kampanyasını savaş politikaları ile başlatmış durumdadır. Kuzey ve Doğu Suriye, sivil yerleşim bölgelerine yönelik gerçekleştirilen hava operasyonu ve saldırıların hemen öncesinde, Taksim’de yaşanan karanlık patlama kesinlikle tesadüf değildir. Ortada elbette aydınlatılması gereken yığınla soru işareti vardır. Bu karanlığı açığa kavuşturmak yerine savaş siyasetine sığınan iktidara, bu oyunlar tutmayacaktır demek isterim” şeklinde konuştu.

YANLIŞTAN BİR AN ÖNCE VAZGEÇİLMELİ’

Diyalog ve müzakere çağrısı yapan Pervin Buldan, “AKP-MHP iktidarının iddia ettiği gibi Kuzeydoğu Suriye’deki yönetim modeli, Türkiye için bir tehdit değildir. Halkların ortak geleceği için asıl tehlike, AKP MHP’nin dayattığı savaş politikadır. Kürt halkına yaşattığınız bu yıkımdan size asla bir iktidar çıkmayacaktır. Bu savaş politikalarına derhal son verin. Sorunların çözümü diyalog ve müzakerededir. Demokratik, barışçıl adımlardadır. Bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmelidir. Suriye halkları üzerinden elinizi çekin, Kuzeydoğu Suriye’den elinizi çekin” dedi.

MUHALEFETE: OYUNUN PARÇASI DEĞİL, KARŞISINDA OLUN

Muhalefete de seslenen Buldan, “Bu savaş politikalarına sessiz kalanlara ve alkış tutanlara da diyorum ki, seçim öncesi sahneye koyulan bu oyunu görün. Bu oyunun bir parçası değil, karşısında olalım. Bu savaş politikalarının karşısında olalım, demokratik çözümün yanında olalım. Savaşa hayır diyorum” dedi.