Gazete Emek-Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde 15 Mart'ta (yarın) kutlamaları başlayacak Newroz’un merkezi olarak kutlanacağı yer ve tarihler belli oldu.  

57 merkezin yanı sıra birçok il, ilçe, köy ve beldede Newroz ateşi yakılacak.

21 Mart'ta sadece Diyarbakır’da Newroz kutlaması yapılacak. İstanbul'da 17 Mart Pazar günü saat 13.00’te Yenikapı Miting Alanı'nda kutlanacak. Kutlamalara, DEM Parti Eş Genel Tuncer Bakırhan da katılacak. Ayrıca Tunuslu şarkıcı Emel Mathlouthi, Gölgedekiler, Mikail Aslan ve Murat Demir sahne alacak.

MA’nın derlediği habere göre il il kutlama programı şöyle:

15 MART

Elazığ (Karakoçan)

Katılımcılar: DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay HatimoğullarıSanatçılar: Koma Hevra, Hediye Kalkan  

17 MART

Ağrı (Diyadin)

Katılımcılar: Necla DemirSanatçı: Bengî

Hakkari

Katılımcılar: Sırrı Sakık, Öznur BartınSanatçılar: Nuray Balık, Lawje 

Şırnak

Katılımcılar: Berdan Öztürk, Pervin BuldanSanatçılar: Şehrîbana Kurdî, Kadir Çat 

Urfa (Suruç)

Katılımcılar: Ferit Şenyaşar, Ömer ÖcalanSanatçılar: Koma Hevra, Ahmet Jiyara 

Urfa (Halfeti)

Katılımcılar: Dilan Kunt Ayan,Sanatçılar: Özlem Taner, Yunus Agirî

Antep

Katılımcılar: Newroz Uysal, Mehmet BozgeyikSanatçılar: Kolektifa Ritmên Azad, Babetna 

Van

Katılımcılar: Tülay Hatimoğulları, Keskin BayındırSanatçılar: Faraz Sine, Suavi, Koma Aryen, Helîmê Omerî 

İstanbul (17 Mart devam)

Katılımcılar: Tuncer Bakırhan, Esengül DemirSanatçılar: Emel Mathlouthi, Mikail Aslan, Murat Demir, Gölgedekiler

Bursa

Katılımcılar: Kezban Konukçu, Serhat ErenSanatçılar: Ayşenur Kolivar, Şahin Farqînî

Denizli

Katılımcılar: Sevtap AkdağSanatçılar: Ruken Yılmaz 

İzmir

Katılımcılar: Cengiz Çiçek, Çiğdem Kılıçgün Uçar, İbrahim AkınSanatçılar: Diljen Ronî, Koma Agirê Zerdeşt, Sorjiyan

Kocaeli

Katılımcılar: Çiçek Otlu, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Cahit KırkazakSanatçılar: Evin Sindî, Grup Vardiya 

Osmaniye

Katılımcılar: Ali BozanSanatçılar: Gülhan Bişeng 

Tekirdağ

Katılımcılar: İlknur Birol, Mehmet Rüştü TiryakiSanatçılar: Mehemedê Serhedî, Grup İsyan Ateşi 

18 MART

Kars (Dîgor)

Katılımcılar: Gülistan Kılıç KoçyiğitSanatçılar: Şêrzat, Ayşe Şewaqî  

Bingöl (Karlıova)

Katılımcılar: Saliha Aydeniz, Faruk TatlıSanatçılar: Mizgin Turan, Deniz Esmer 

19 MART 

Ağrı (Patnos)

Katılımcılar: Saliha Aydeniz, Berivan Helen IşıkSanatçılar: Bêwar Tekbaş, Pınar Aydınlar 

Ağrı (Doğubayazıt)

Katılımcılar: Sırrı SakıkSanatçılar: Evin Sindî, Kamuran Tirêj 

Ardahan (Göle)

Katılımcılar: Burcugül ÇubukSanatçılar: Agit Işık

Dersim

Katılımcılar: Gülistan Kılıç KoçyiğitSanatçılar: Gülseven Medar, Ali Doğan Gönültaş, Beksav Müzik Topluluğu 

Kars (Kağızman)

Katılımcılar: Mehmet Rüştü Tiryaki, Cemile TurhallıSanatçılar: Nurcan Değirmenci

Mardin (Nusaybin)

Katılımcılar: Berdan Öztürk, Elif BulutSanatçılar: Berfin Aktay, Kolektifa Rîtmên Azad 

Muş (Malazgirt)

Katılımcılar: Sezai TemelliSanatçılar: Bamerd Jan, Rezan Şirvan 

Muş (Bulanık)

Katılımcılar: Vezir Coşkun ParlakSanatçılar: Şehrîbana Kurdî 

Siirt (Eruh) (19 Mart devam)

Katılımcılar: Keskin Bayındır, Mervan YıldızSanatçılar: Helimê Omerî, Şilan Dora 

Şırnak (Uludere)

Katılımcılar: Adalet KayaSanatçılar: Hozan Cesim 

Şırnak (Cizre)

Katılımcılar: Ayşegül Doğan, Cengiz ÇiçekSanatçılar: Koma Hevra, Hîvron, Sorjiyan

Urfa (Viranşehir)

Katılımcılar: Tayip Temel, Dilan Kunt AyanSanatçılar: Yunus Agirî, Hediye Kalkan

Erzurum (Karaçoban)

Katılımcılar: Sezai TemelliSanatçılar: Deniz Esmer

Hatay

Katılımcılar: Çiğdem Kılıçgün UçarSanatçılar: Baran Bozyel, Cevdet Bağca

Muğla

Katılımcılar: İbrahim Akın, Fulya ErdoğanSanatçılar: Roni Artin 

Balıkesir

Katılımcılar: Saruhan OluçSanatçılar: Grup Viya, Rojkar

20 MART

Van/Erciş

Katılımcılar: Gülcan Kaçmaz SağyiğitSanatçılar: Şehriban Kurdî

Bitlis/Tatvan

Katılımcılar: Tülay Hatimoğulları, Özlem GündüzSanatçılar: Şilan Dora, Kadir Çat 

İsmailağa Cemaati lideri Hasan Efendi öldü İsmailağa Cemaati lideri Hasan Efendi öldü

Hakkari/Yüksekova

Katılımcılar: Halide Türkoğlu, Cengiz ÇiçekSanatçılar: Mikail Aslan, Koma Aryen

Iğdır

Katılımcılar: Pervin BuldanSanatçılar: Xalide, Bajar 

Batman

Katılımcılar: Tuncer Bakırhan, Gülistan Kılıç KoçyiğitSanatçılar: Lawje, Suavi, Sorjiyan

Mardin/Kızıltepe

Katılımcılar: Keskin Bayındır, Beritan GüneşSanatçılar: Babetna, JIN Ma

Siirt

Katılımcılar: Ebru Günay, Berdan ÖztürkSanatçılar: Cevdet Bağca, Özlem Bağlayan

Şırnak/Beytüşşebap

Katılımcılar: Newroz Uysal AslanSanatçılar: Koma Avesta

Aydın

Katılımcılar: Aysel Batyar, Saruhan OluçSanatçılar: Stêra Müzik Topluluğu, Özlem Taner

Çanakkale

Katılımcılar: Celal Fırat, Gülcan Kaçmaz SayyiğitSanatçılar: Siwaro

Konya

Katılımcılar: Canan Çalağan, Ömer ÖcalanSanatçılar: Veysel Ciwan

Manisa

Katılımcılar: Mithat SancarSanatçılar: Hivda Gökel, Koma Agirê Zerdeşt 

Mersin

Katılımcılar: Esengül Demir, Çiğdem Kılıçgün UçarSanatçılar: Erdoğan Emir, Simyager

21 MART 

Diyarbakır

Katılımcılar: Berdan Öztürk, Tuncer Bakırhan, Çiğdem Kılıçgün UçarSanatçılar: Emel Matlouthi, Mikail Aslan, Arhat, Faraj Ali Pour, Xezel Mistefa

Çanakkale/Gökçeada

Sanatçılar: Agit Işık

23 MART 

Hakkari/Şemdinli

Katılımcılar: Onur DüşünmezSanatçılar: Serwan

Muş

Katılımcılar: Keskin BayındırSanatçılar: Nuray Balık, Arhat

Urfa

Katılımcılar: Tuncer BakırhanSanatçılar: Kazo, JIN Ma

24 MART 

Hakkari/Çukurca

Katılımcılar: Öznur Bartın, Cahit KırkazakSanatçılar: Kadir Çat 

Adana

Katılımcılar: Esengül Demir, Vezir Coşkun ParlakSanatçılar: Grup Eşkina, Koma Aryen, Şêrzat

Kırşehir

Katılımcılar: Ali BozanSanatçılar: Adil Berti

Antalya

Katılımcılar: (Henüz Belirlenmendi)Sanatçılar: Hivda Göksel, Kamuran Tîrêj 

Ankara

Katılımcılar: Pervin BuldanSanatçılar: Kasım Taşdoğan, Şilan Dora

25 MART

Ağrı

Katılımcılar: Tuncer BakırhanSanatçılar: Azad Bedran, Mizgin Turan

Editör: şilan