Gazete Emek- Çeçenistan uyruklu Eliza Saydulaeva adlı kadın ile beraberindeki arkadaşları, Eminönü’nden Taksim’e gitmek üzere bir ticari taksi sürücüsü ile 30 lira karşılığında anlaştı.

Taksim’e gelindiğinde aracın ön koltuğunda oturan Eliza Saydulaeva, cüzdanından çıkardığı 30 lirayı taksi sürücüsü Kahraman Patır’a uzattı.

PARA YIPRANMIŞ DEDİ

Turistin verdiği parayı ilk etapta “yıpranmış“ olduğunu gerekçe göstererek kabul etmeyen taksi şoförü, daha sonra cüzdanından yeni para çıkaran turistin elindeki 4 bin dolar parayı iddiaya göre “el çabukluğu” ile çaldı.

Mahkeme Başkanı’ndan Demirtaş’a ‘tarafsızlık’ göndermesi: Daha mutlu olursunuz diye düşündük

YAN TARAFINA ATTI

Turist kadın ile taksi şoförü Kahraman Patır arasında otomobil içinde arbede yaşanırken, sürücü “yankesicilik“ yöntemiyle aldığı paraları hemen şoför koltuğunun yan tarafına atarak ortadan kaybetti.

Hırsızlık olayını ilk anda fark etmeyen kadın ile arkadaşları, yaşanan arbedenin ardından taksiden inmeye kalktı.

Turistlerin indiğini fırsat bilen “işbirlikçi” konumdaki Cem K. adlı bir başka şüpheli, hemen aracın yanına yaklaşarak turistlere “yardımcı” olmak bahanesiyle taksiye bindi.

İslamcı yazar Abdurrahman Dilipak, rakı içme tarifi verdi

PARAYI PAYLAŞTILAR

Daha sonra yankesici taksici Kahraman Patır ile ‘işbirlikçisi’ Cem K. olay yerinden hızla uzaklaşarak kayıplara karışırken, iki şüpheli, turistlerden elde ettikleri hırsızlık paralarını paylaşmaya başladı.

Soyulduklarını fark eden turistler, polisi arayarak taksi şoföründen şikayetçi olduklarını söyledi.

Bahçeli bu defa ise HDP ile dayanışma içerisinde olanları hedef gösterdi

POLİS İNCELEME YAPTI

155 polis ihbar hattına gelen ihbar üzerine harekete geçen Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, söz konusu taksi sürücüsünün, Çeçenistan uyruklu yolcuların 4 bin dolar parasını el çabukluğu yöntemiyle çaldığı şikayeti üzerine geniş çaplı çalışma başlattı.

GÖRÜNTÜLERDEN YAKALANDI

Yürütülen soruşturma kapsamında polis ekipleri, olayın faillerine ulaşmak için güvenlik kameralarından taksinin geçtiği güzergahta saatlerce iz sürdü. Her kareyi titizlikle inceleyen Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Asayiş Büro ekipleri, zanlıları Sarıdemir Mahallesi Ragıp Gümüşpala Caddesi üzerinde yakalayarak gözaltına aldı.

Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun oğlundan CHP'ye tepki

AYNI SUÇTAN SABIKALI ÇIKTI

Yankesici taksi sürücüsü ile işbirlikçisi, sorgulanmak üzere Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro’ya götürüldü. Zanlıların emniyette yapılan sorgulamasında taksi şoförü Kahraman Patır’ın, 2020 yılında meydana gelen 1 “dolandırıcılık” ve 1 “yankesicilik” olayına daha karıştığı tespit edildi.

TAKSİCİ TUTUKLANDI

Her iki şüpheli, emniyetteki ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından önceki gün adli makamlara sevk edildi. Yakalanan şüphelilerden Cem K. hakkında “adli kontrol hükümleri“ uygulandı.

Yankesicilik olayını işlediği güvenlik kamera görüntülerine de yansıyan taksi şoförü Kahraman Patır ise adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Konuya ilişkin Ekşi Sözlük yazarlarının tepkileri şu şekilde;

-adam zaten dolandırıcı ve yankesiciymiş. bir de taksicilik yapmaya başlamış. aynı anda çift mesai. (nickeymause)

-ve adli kontrolle serbest bırakıldı. ülkede adalet yok, ama bakanlığı var. (anungunrama)

- adam yankesicilik ve dolandırıcılık suçlarından sabıkalıymış. bir nevi taksiciliğin doktorasını yapmak gibi.

ortalama bir taksici evrime uğrayınca bu oluyor işte. (serdarsl 06)

-türkiye ne çektiyse çift maaş alanlardan çekti. bu da hem taksici hem yankesici geliri olan bir vatandaş işte. (guerra)

- uber olayları çıktığı zamanlar, taksiciler odası başkanı standart mıtandart birşeyler geveledi. açıkça söylemeyip gevelemesinin sebebi belli oldu. nasıl olsa mevcut siyasi iklim değişimce bu ülkede hırsızlar ve taksiciler eskisi gibi rahat olamayacaklar. (nesedenyana)

-bu tür suçların cezası gerçekten bu kadar hafif olmamalı. hırsızlık yan kesicilik dolandırıcılık bence her şeyin göze alınıp da kalkışıldığı suçlar. bir hırsız bir eve girerken aksi bir durumda ev sahibini öldürmeyi göze alır. bir yan kesici bunu yaparken yine mağdurun ölümüne sebebiyet vermeyi göze alır. aksi mümkün değil. işlemediği suç için rerero diyenler çıkacaktır elbet ama bu tür suçlara kalkışanlar göze aldıkları risklerle yargılanmalı. kasten adam öldürmeye teşebbüs mesela. (nutella var dediler geldik)

-serbest bırakılma sebebi nedir anlayamadım? bu ülkede hırsızlık yapmak serbest midir? (eranspotting)

-taksilerin arasındaki o şeffaf şey taksicileri gasptan korumak içindi eskiden, şimdi müşterileri gasptan korumak için lazım (akagami shanks)

Kaynak: En son haber