Gazete Emek - KESK, toplu sözleşme ve zam görüşmelerini yürüten Memur Sen ile hükümetin vardığı mutabakatı kabul etmediğini açıkladı. 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Amed Şubeler Platformu, memur maaşlarına yapılması planlanan ve uzlaşma sağlanamadığı için Hakem Kurulu Heyeti’ne gönderilen zamma ilişkin basın açıklaması yaptı. Hazal Park’ta yapılan ve “Taraf olan, hakem olamaz” pankartının açıldığı açıklamayı yapan KESK Amed Şubeler Platformu Dönem Eş Sözcüsü Güneş Özel, hükümete yakın konfederasyon ile hükümet arasında yürütülen görüşmelerde 11 iş kolunda mutabakat sağlandığı ancak maaş artış oranlarında mutabakata varılmadığı için Hakem Kurulu Heyeti’ne gönderildiğini hatırlattı. Genel mali ve sosyal haklar konusunda müzakerelerine tüm konfederasyonların katılması gerekirken, sadece hükümette yakın konfederasyonun katılmasını eleştiren Özel, “Süreç yine kimseye haber vermeden iktidar ile sendikamız dediği yapı arasında kaplı kapılar ardında yapılan pazarlıklarla tamamlanmıştır” ifadesini kullandı. 

‘807 ÖNERİDEN 29’U MUTABAKATA YANSIDI’

Varılan mutabakatı kendileri için kabul edilebilecek durumda olmadığını dile getiren Özel, 11 iş kolunda 807 teklif götürüldüğünü, Memur Sen Genel Başkanı’nın açıklamasına göre ise bunların sadece 291’inin mutabakata yansıdığını söyledi. 

‘GERÇEKLERİ TERSYÜZ EDEN AÇIKLAMALAR YAPILDI’

Sadece maaş artış oranlarının değil varılan mutabakatın tamamının Hakem Heyeti sürecinde görüşüleceğini aktaran Özel, “Buradan tekrar altını çiziyoruz. Toplu sözleşmenin geneline yönelik bir mutabakat yoktur. Dolayısıyla toplu sözleşmenin kamu emekçilerinin genelini kapsayan mali ve sosyal haklara ilişkin bölümünün sadece maaş artışı başlığı değil tamamı Hakem Heyeti sürecinde görüşülecektir. Buna rağmen hem yandaş konfederasyon Genel Başkanı hem de Çalışma Bakanlığı toplu sözleşmenin geneline ilişkin kafa karıştırıcı hatta gerçekleri ters yüz eden açıklamalar yapmış, tweetler paylaşmıştır” diye konuştu. 

‘UMUT TACİRLİĞİ YAPILMAK İSTENMEKTEDİR’

Yapılan mutabakatla önemli bir kazanım elde edilmediğini vurgulayan Özel, “Zaten herhangi bir hizmet kolunda mali, sosyal, özlük önemli bir kazanım elde edilmiş olsaydı zaten bu kazanım öne çıkarılır, uzun uzun anlatılırdı. Toplu sözleşmenin genel mali ve sosyal hakları kapsayan bölümünün tamamında Hakem Kuruluna gidileceği ortadayken şefler, mühendisler, teknisyenler gibi kamu emekçilerinin önemli bir bölümünü kapsayan kesimin tepkisini yumuşatmak için ‘Toplu sözleşme hükmünde önemli başlıklar elde ettik’ denilmektedir. Deyim yerinde belirsiz başlıklar üzerinden umut tacirliği yapılmak, mavi boncuk dağıtılmak istenmektedir” şeklinde konuştu. 

‘BU MUTABAKATI KABUL ETMİYORUZ’

Varılan mutabakatta, tüm konfederasyonların üzerinde uzlaştığı, kira yardımı, gelir vergisinin sonlandırılması, ek ödemelerin taban aylığına ve emekliliğe yansıtılması, güvencesiz istihdamın sonlandırılması, mülakatın kaldırılması konusunda tek cümlenin kurulmadığını ifade eden Özel, “KESK olarak laf salatası ile 25 milyonluk devasa bir kitleye sefalet, yoksulluk, güvencesizlik dayatan bu mutabakatı kabul etmiyoruz” dedi. 

Editör: Bekir GÜNEŞ