Gazete Emek - Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu, Trabzon'daki mitingden sonra aralarında Gerçek Gündem Genel Yayın Yönetmeni Hilmi Hacaloğlu'nun da olduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, sorular üzerine Muharrem İnce'yle ilgili açıklamalarda bulundu.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu Trabzon’daki mitinginden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, Memleket Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’yle ilgili de açıklamalarda bulundu.

Gazetecilerin “Partinizden mevcut veya eski milletvekillerinin Muharrem Bey ile temasları olmuştu, siz de bunları söylemiştiniz” şeklindeki soruları üzerine Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Muharrem Bey ile elbette, Muharrem Bey farklı bir yerde değil ki. Muharrem Bey partimizde uzun yıllar çalışmış, grup başkanvekilliği yapmış bir arkadaş. Dolayısıyla bizim milletvekilleriyle doğal olarak arkadaşlar zaten. Otururlar konuşurlar. Bunlar olur.”

“BİR DAHA GÖRÜŞMEYECEĞİZ DİYE BİR ŞEYİMİZ YOK”

“Kemal Kılıçdaroğlu Muharrem İnce defterini kapattı mı? Yoksa bir işbirliği, Muharrem Bey ile herhangi bir görüşme, herhangi yeni bir durum olabilir mi?” sorusuna ise Kemal Kılıçdaroğlu şöyle yanıt verdi:

“Biz hiçbir partiyle kapıları kapatma lüksümüz yok zaten. ‘Tamamen kapattık, bir daha görüşmeyeceğiz, bir daha konuşmayacağız’ diye bir şeyimiz yok yani. Siyasi partilerle oturulur konuşulur, tartışılır, belli soruların çözümü konusunda görüş birliğine varılır. Bazılarında görüş birliğine varılmaz. Her bir siyasi partinin kendi doğal olarak politikaları vardır. Bizim görevimiz de o politikalara saygı duymaktır.”

KILIÇDAROĞLU'NDAN KURMAYLARINA REHAVET UYARISI

Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin “İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile birlikte de programınız olacak mı" sorusuna, “Meral Hanım ile de belli yerlerde beraber olacağız” yanıtını verdi.

Seçimin ilk turda bitip bitmeyeceğine ilişkin soruya, “Benim alanda gördüğüm, bizim açımızdan bir sorun olmadığı” şeklinde yanıt veren Kılıçdaroğlu buna rağmen arkadaşlarına ‘rehavete kapılmayın’ uyarısı yaptığını hatırlattı.

"YÖNETME MELEKELERİNİ TÜMÜYLE YİTİRMİŞ VAZİYETTE"

Kılıçdaroğlu’nun “Rakibinizi gözlemleme şansınız oluyor mu” sorusuna yanıtı ise şöyle oldu:

“Artık yönetemiyor, o gerçeği görüyorum. Yönetme melekelerini tümüyle yitirmiş vaziyette. ABD Büyükelçisine yönelik, ‘Sen benimle görüşeceksin, senin muhatabın benim’ demek, devleti bilmemek demek. Devletin nasıl yönetildiğinden habersiz olmak demek."

ABD BÜYÜKELÇİSİ İLE GÖRÜŞME

Kemal Kılıçdaroğlu, ABD Büyükelçisi Fleg ile görüşmesine Erdoğan’ın tepki göstererek ‘ayıp’ demesine ilişkin soruya, “Allah selamet versin. Devletin ne olduğunu bilmiyor. ‘Ben devletim’ diyor, ‘sadece benimle görüşebilirler’. Bugüne kadar sadece ben değil, bütün liderlere gider büyükelçiler. Erdoğan, devletin nasıl yönetileceğini giderek unutuyor. ‘Senin muhatabın sadece benim’ ne demektir? Türkiye’de sadece ben varım, benden başka kimse yok. Bu, demokrasi kültüründen ne kadar koptuğunu da gösteriyor. Erdoğan’ın geldiği nokta açısından ilginç.” yanıtını verdi.

MİLLET İTTİFAKI LİDERLERİ BAYRAMDA DEPREM BÖLGESİNDE

Bayramda tüm liderlerin ayrı yerlerde olacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Hepimiz aynı yerde olursak arzu ettiğimiz sonucu vermeyebilir. O yüzden bayramda her bir lider bayramda deprem bölgesinde ayrı yerlerde olacak. Ekrem Bey ile Mansur Bey de ayrı ayrı yerlerde olacaklar. Ben Adıyaman’da olacağım" dedi.

LİSTE ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Seçimlere dair en çok tartışılan konulardan birisi de ittifakların hazırlayacağı ortak listeler.

MHP'nin seçimlere ayrı listeyle katılacağını açıklamasının ardından gözler Millet İttifakı'na çevrildi.

Kemal Kılıçdaroğlu, ortak liste konusunda ittifaktaki partilerin yetkililerinin çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

YENİDEN ADAYLIK BAŞVURUSU YAPMAYAN MİLLETVEKİLLERİ

CHP lideri Kılıçdaroğlu, bakanlık beklentisi ile yeniden milletvekilliği başvurusu yapmayan vekillere ilişkin soruya, “Bu tamamen arkadaşlarımızın kendi iradeleri ile gelişen bir süreç. Ben de öyle yaptım, diğer liderler de öyle yaptı. Çünkü parlamentodaki dengeler kritik olabilir. Oradan milletvekili alıp bakan yaptığımızda sayısal olarak sıkıntıya düşebiliriz diye bir karar aldık. Bunu yazılı hale getirmedik ama ilke olarak öyle bir karar aldık. ‘Ben bakan olmak istiyorum’ diyenler de, milletvekili de olmak istemiyorum, bakan da’ diyen arkadaşlar da var" ifadelerini kullandı.

DEPREM BÖLGESİ İKİ YILDA AYAĞA KALDIRILIR

Deprem bölgesiyle ilgili yapılacakları da anlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Bizim yasa teklifimiz hayata geçirilirse ayağa kaldırılır. Bölgenin ayağa kalkması için siyasi iktidarın bir proje üretmesi lazım. Bölgede en az bir milyon konut üretilmesi lazım. Siz öyle bir yasa çıkaracaksınız ki bu konutların yapımı, fabrikaların çalışması ile ilgili üretim merkezini bu deprem merkezinde yapacaksınız.

Yani kapıysa, ‘gel kardeşim burada yap’ diyeceksiniz. Özel bir teşvik getireceksiniz Böylece bölge istihdam üretecek. İnsanlar buraya gelecek fabrikalar çalışacak, konutlar yapılacak. Bu iş bittikten sonra bu bölgeden Ortadoğu’ya da Afrika'ya da ihracat yapılacak. Yani bu bölge deprem gerçeğinden yola çıkarak ciddi bir sıçrama yapabilir ama özel bir düzenleme yapmanız gerekir. Yoksa yatırımcı gelmez buraya. Biz bunu düşündük ve bununla ilgili bir kanun teklif verdik TBMM’ye."

SECCADE OLAYI: “KUL HAKKI YİYENLER BU SORGULAMAYI YAPAMAZ”

Kendisinin fotoğrafının tartışılmasının ardından Erdoğan’ın mitinge seccade ile çıkmasına ilişkin değerlendirmesi sorulan Kemal Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Her şeyi istismar etmeye açık olan bir siyasi parti genel başkanı olarak yorumladım. O kadar. Gayet açık; kul hakkı yiyenler bu sorgulamayı yapamaz. Erdoğan kul hakkı yiyen bir insandır. Ben de yemeyen bir insanım. Kim dürüst? Ben o konudaki düşüncelerimi ifade ettim ve kamuoyuyla paylaştım.

Devleti yöneten bir insanın ahlaklı olması lazım. Erdemli olması lazım. Eğer siz devleti kendi çıkarlarınız için kullanıyorsanız, devleti devlet olmaktan çıkarırsınız. Erdoğan’ın geldiği nokta bu. Aslında acı olan da bu.

Eğer Trabzon’da bu kalabalık toplanıyorsa Erdoğan yüzündendir. Erdoğan’a duyulan tepki yüzündendir. Bizim bir an önce bu yönetimden kurtulmamız lazım diyorlar. Çünkü Türkiye’yi felakete sürüklüyorlar. Devletin kolanlarını kestiler, adalet diye bir şey kalmadı. Adaleti perişan ettiler. Adaletin olmadığı bir devlet ayakta kalamaz zaten. Herkes gelecekten endişe duyuyor.”

NELER YAŞANDIĞINI ANLATTI

Kılıçdaroğlu seccadeye basma anına ilişkin olarak da “Biz önümüze bakamayız ki. Hatta önümüzde koruma vardır bizi uyarırlar. Orada olduğunu ben fark etmedim. Bu tartışmadan iktidara ekmek çıkmaz. Burada samimiyet önemlidir, istismar değil. Ben samimiyim, o istismar ediyor. Halkımızın bunu anlayacak ferasete sahip olduğuna inanıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

100 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI

Kılıçdaroğlu atama bekleyen öğretmenlere de müjde verdi. Köy okullarını tekrar açacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Adayı, “Önümüzdeki yıl 100 bin öğretmen ataması yapacağız” dedi.

Editör: Bekir GÜNEŞ