Özel okul fiyatları ve masrafları rekor kırıyor! Özel okul fiyatları ve masrafları rekor kırıyor!

Gazete Emek- Bir dönem yatırımlık alımlarda kiracılı konut popüler iken, kira artışlarının yüzde 25’le sınırlanması yatırımcının rotasını boş konuta çevirdi. Bu nedenle yatırımcının daha çok sıfır konut projelerinden alım yaptığı belirtilirken, bu durumun benzer özellikte olan iki daireden boş olanın yüzde 10-15 daha pahalı satılmasına neden olduğu aktarılıyor. Diğer taraftan piyasada kira artışları şu aralar yavaşlamış olsa da yılın tamamında satılık konutun değerindeki artışın üzerinde yükseleceği tahmin ediliyor. Sektör temsilcilerine göre sosyal konut ve orta gelir grubuna yönelik kampanyanın kiralık piyasasını tam olarak rahatlaması 2024 yılını bulacak.

GERİYE SADECE KİRALIKLAR KALDI”

Ekonomim’den Leyla İlhan’ın haberine göre; sezonu açılmadığı için kiralık piyasasının yaza göre daha yavaş gittiğini söyleyen Emlakjet.com CEO’su Tolga İdikat, “Ancak satılıklar o kadar düştü ki geriye sadece kiralıklar kaldı” dedi. Kiralıklarda ilan fiyatlarına bakıldığında bir önceki yıla göre yüzde 140- 145 yükseliş yaşandığını aktaran İdikat, “Merkez Bankası endeksine göre satılık konut fiyatları yıl bazında 188.2 oranında artış gösterdi. Bu da yılın ilerleyen dönemlerinde kiralıklardaki artışın satılıktan daha yüksek olacağını gösteriyor. Dolayısıyla bu yıl satılıklarda en az yüzde 40-50 arasında bir artış olmasını beklerken, kiralıklarda bu artış yüzde 65-70 arasında yaşanabilir. Çünkü kiralıkta arz düşük, ayrıca yatırımcı elindeki kiralık konutlara yeni fiyatlar üzerinden kira talep edecek. Bu nedenle yükselişler bekliyorum” dedi.

BOŞ DAİRE DAHA DEĞERLİ

Diğer yandan yatırımcının satın alma yaparken boş daire peşinde olduğunu ifade eden İdikat, “Örneğin kiracılı 1+1 daire 1 milyon 800 bine satılırken, boş olunca 2 milyon liradan satılıyor. Bu nedenle boş daireler kiracılı eve göre yüzde 10-15 daha pahalı oluyor” dedi.

Kampanyanın etkilerine de değinen İdikat, “Her ne kadar yeni kampanya açıklanmış olsa da sıfır konutta stok yok, yeni projelerin tamamlanması için de en az 2 yıl lazım. Bu da önümüzde 1-2 yıl boyunca kira fiyatlarında artışın devamına neden olacak” yorumunda bulundu.