Gazete Emek-Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) olarak Tigris Diyalogları kapsamında 8 Temmuz 2023’te Diyarbakır’da düzenlediğimiz “Divê Kurd Çi Bikin/Kürtler Ne Yapmalı?”  toplantının sunum ve tartışma notlarını Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayın haline getirdi.

Web sitesi üzerinde yer alan dijital yayınlarda, Kürt meselesinin bugünü ve geleceği, Türkiye’de artan milliyetçilik, Türkiyelileşme, Kürtlerin siyasal, sosyolojik dönüşümü ve uluslararası gelişmeler bağlamında Kürtlerin mevcut durumu konusunda yapılan tartışma ve sunumlar yer alıyor. 

15 kişinin yangında hayatını kaybettiği Mardin’de yanık ünitesinin olmadığı ortaya çıktı 15 kişinin yangında hayatını kaybettiği Mardin’de yanık ünitesinin olmadığı ortaya çıktı

Araştırmacı-Yazar Tanıl Bora, ‘Türk Sağı, Türkiye'de Milliyetçilik ve Kürtler’ sunumunda Türk milliyetçiliklerinin, Kürt sorununa ve Kürtlerin siyasal alanda özne olmasına gösterdikleri tepki ve milliyetçiliğin seçimlerdeki etkisini odaklanıyor.

Akademisyen Cuma Çiçek de bu bölümde, devletin içinde bulunduğu kriz halinin Kürt meselesiyle olan ilişkisi, Kürt siyasetinin dünü, mevcut durumu ve geleceği,  meselenin çözümü konusundaki fırsatlar,  tehditler ve Türkiyelileşme konularına değiniyor. 

Doç. Dr. Bülent Küçük ise sunumunda, Kürtler arasında yaşanan sosyolojik ve toplumsal dönüşüm, Kürt siyasetinin önündeki yapısal zorluk ve engeller, 68 Hareketinin Kürtlerin siyasal taleplerine nasıl baktığı, Kürt siyaseti ve Türkiyelileşme arasındaki ilişkiyi ele alıyor.

Doç. Dr. Arzu Yılmaz, ‘Uluslararası Gelişmelerin Kürt Sorununa Etkisi; Kürtler ve Diplomasi’ bölümünde Ortadoğu'da yaşanan jeopolitik değişimler ve bunun Kürt meselesine ve Türkiye’ye yansımasını, bu bağlamda Türkiye'nin Kürtler konusunda nasıl bir politika izleyeceğini tartışmaya açıyor.
 

Kaynak: Duvar

Editör: Derya çelik