Gazete Emek- Bakan Şimşek, Türkiye'nin, kara paranın aklanmasının önlenmesine yönelik FATF gri listesinden çıkış haberini resmi açıklama öncesi “Başardık” mesajıyla paylaştı.

Kara para aklamanın uluslararası alanda önlenmesi amacıyla OECD bünyesinde kurulan FATF,  3 yılda bir açıkladığı ''gri liste''yi bugün güncellemesi bekleniyor. Singapur'da toplanan FATF Genel Kurulu'nun, Türkiye'yi "gri liste"den çıkarmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

Türkiye, yaklaşık 3 yıldır ''gri listede'' bulunduğu süreçte, 40 standardın 39'u ile uyum sağladı. Türkiye’nin listeden çıkmasıyla, TL'nin değer kazanması ve TL varlıklarının güçlenmesi bekleniyor.

En düşük emekli maaşlarına yapılacak zam belli oldu En düşük emekli maaşlarına yapılacak zam belli oldu

Dünya ekonomilerinin mali suçlarla mücadeleye uyumunu tespit eden FATF, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede geride kaldığı gerekçesiyle Türkiye'yi 21 Ekim 2021 yılında ''gri liste''ye almıştı.  FATF, üye ülkeleri kara para aklama ve terörün finansmanının önlenmesi konusunda gösterdiği gelişmeler bakımından periyodik olarak denetliyor.

FATF'ın ''gri liste''sinde Türkiye dışında Nijerya, Güney Afrika, Jamaika, Kenya, Vietnam, Yemen, Bulgaristan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Filipinler ve Suriye dahil olmak  20 ülke daha yer alıyordu.
FATF’nin halen 37 ülke ve 2 bölgesel kuruluş olmak üzere toplam 39 üyesi bulunuyor. Türkiye ise FATF’a 24 Eylül 1991 tarihinde üye oldu.

Kaynak: T24

Editör: şilan