Gazete Emek - İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu. 'Yüzde 50+1' sisteminden rahatsız olduğunu açıklayan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine ilişkin konuşan Akşener, "Madem ittifaktan rahatsızsınız o zaman seçimlere tek başınıza girin" diyen Akşener, bu tartışmaların anayasayı değiştirerek Erdoğan'a tekrar cumhurbaşkanı kapısı açma ihtimaline ilişkin ise "Çok beklersin" dedi.

İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuştu. Sözlerine Öğretmenler Günü'nü kutlayarak başlayan Akşener, daha sonra gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı. 

İsrail'in Filistin'e saldırıları hakkında konuşan Meral Akşener, şunları söyedi:

Meral Akşener, Erdoğan ile görüştü Meral Akşener, Erdoğan ile görüştü

"Dünya 47 gündür bir soykırımı izliyor. İnsanlığa karşı başlatılmış bir savaşı bütün dünya izliyor. Cani Netanyahu'nun psikopatça tavırları karşısında kimse bir şey yapmıyor. BM bile dünyanın insanlığını kaybettiğini söylüyor. Kadınları, çocukları, sivilleri canice öldüren Netanyahu karşısında kapalı kapılar arkasında yapılan pazarlıklarla sessiz kalanlar, bu katliamlara ortaktırlar."

SUNİ GÜNDEMLER"

Meral Akşener, ülkenin içinde bulunduğu şartlardan da bahsetti ve her hafta farklı 'suni gündemlerle' krizlerin üzerinin örtülmeye çalışıldığını söyledi. 

Asgari ücrete ilişkin yetkililerin açıklamalarına da değinen Akşener, "Ne emekli maaşını ne asgari ücreti enflasyonun altında bırakmayın. İnsanımızı daha fazla fakirleştirmeyin. Enkazı biraz da bilinçli şekilde zenginleştirdiğiniz kesimlerin sırtına yükleyin" dedi. 

'YÜZDE 50+1' TARTIŞMASI: "ÇOK BEKLERSİN"

'Yüzde 50+1' tartışması hakkında da değerlendirme yapan Akşener, şunları söyledi:

"Toz kondurmadıkları sistemi bugün değiştirmek istiyorlar. Biz zaten hesapsız kitapsız partili cumhurbaşkanlığı sisteminin Türkiye'nin başına bela olduğunu 2017'de söylemiştik. Var olan kutuplaşma ortamını derinleştireceğini söylemiş ve o gün 'Hayır' demiştik. Günaydın Erdoğan. Kaybeden milletimiz oldu. Türk siyaseti ittifaklara mahkum oldu. 

Cumhur İttifakı'na ilişkin tartışmalar kendilerini ilgilendirir. Milletimiz siyasi tercihlerinde sıkışıyor. Biz ittifak sisteminin ortaya çıkardığı bu karışıklığa karşı çıktığımız için 2024 seçimlerine herkesin tek başına girmesi çağrısında bulunduk. Madem Erdoğan da bu sistemden rahatsız. Gelin AK Parti olarak siz de ittifak sisteminin önüne geçin ve bizim gibi bir adım atın. Önümüzdeki seçimlere AK Parti olarak tek başınıza girmeye cesaret edin. Ancak bu tartışmanın arkasındaki amaç sistemle birlikte 2 dönem kuralını değiştirmekse çok beklersin. Tekrar aday olmak için bu tartışmayı yapıyorsan çok beklersin."

"SEÇİMLERİ ERDOĞAN'A HEDİYE EDENLERİN KEYFİ YERİNDE"

Türkiye'deki iki kutbun İYİ Parti'ye karşı birleştiğini savunan Akşener, herkesin İYİ Parti'yi tartıştığını ancak İYİ Parti'nin zor durumda olmadığını öne sürdü. Seçim dönemindeki 'kazanacak aday' tartışmasını hatırlatan Akşener, konuşmasına şöyle devam etti:

"Seçimleri elbirliğiyle Sayın Erdoğan’a hediye edenlerin keyfi yerinde. Parti içi hesaplarını görmek için Türkiye’yi feda edenlerin keyfi yerinde. Yüzde 60 şakşakçılarının, kola kutusu meraklılarının keyfi yerinde. Ama tüm itirazlarında haklı çıkan, sözünün değeri daha yeni anlaşılan İYİ Parti, zor durumdaymış. Dün 'Yüzde 60 ile kazanırız' yalanını üretenler bugün çıkıp İYİ Parti üzerinden yeni yalanlar türetiyorlar. Varsın olsun. Biz artık alıştık çünkü bunların tıyneti böyle. Hiç kusura bakmasınlar, İYİ Parti’de güneş yerinde, her şey yolunda.

"Sözümüz dinlenseydi ve milletin tartısına, milletimizin bizden talep ettiği bir adayla çıksaydık bu en çok kimi üzerdi? Elbette saray ve eşrafını üzerdi. İşte bu nedenle, 'kazanacak aday' dediğimiz için bizi topa tuttular ama “yüzde 60’la alırız” diyen akılsızlara, dokunmadılar."

"İTTİFAKLARA YAPIŞAN ÇAMURLAR İYİ PARTİ'YE YAPIŞMAZ DİYE KORKUYORLAR"

İYİ Parti'nin yerel seçimlere tek başına girme kararının en çok iktidarı rahatsız ettiğini savunan Akşener, "Müstakil kimliğimizle kaşıyabilecekleri bir yaramız, istismar edecekleri bir açığımız
olmadığı için korkuyorlar. İttifaklara yapışan çamurlar İYİ Parti’ye yapışmaz diye korkuyorlar. Milletimizi İYİ Parti’den uzaklaştıracak yeni bir bahane bulamadıkları için korkuyorlar" diye konuştu.

Editör: Bekir GÜNEŞ