Gazete Emek - CHP’de Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Özgür Özel başkanlığında toplandı. Üç buçuk saat süren MYK toplantısının ardından Parti Meclisi de bir araya geldi.

Olağanüstü gündemli PM toplantısının ardından konuşan CHP lideri Özgür Özel, 'yargı krizi' üzerinden iktidara üzerinden sert sözlerle yüklendi. Yargıtay'ın Can Atalay kararına tepki gösteren Özel, "Gezi davası Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi kin davasıdır, siyasi kan davasıdır" dedi. Özel, tüm siyasi partilere çağrıda bulunarak 14 Ocak'ta düzenlenecek büyük mitinge davet etti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Can Atalay hakkındaki ikinci ihlal kararına uymaması nedeniyle iki toplantının da gündeminde yargı krizi vardı.

Toplantıların ardından Özgür Özel, kameraların karşısına geçerek şu açıklamaları yaptı:

*Parti Meclisi’miz tamamen karşı karşıya olduğumuz yargı eliyle anayasayı askıya alma, anayasayı yok sayma ve anayasızlaştırma üzerine bir sivil darbe girişimini gündemine almış durumda. Dün Yargıtay 3. Dairesi’nin aldığı karar  Hatay halkı tarafından milletvekili seçilmiş Can Atalay’ın, salıverilmemesine, dokunulmazlık hakkında yararlanmamasına bir karar ve kriz olarak görünmekle birlikte, bunu çok aşan bir noktaya gelmiş durumdadır. Bugün eğer ki Can Atalay serbest kalmış olsaydı onunla birlikte esir tutulan Tayfun Kahraman, Osman Kavala, Mine Özerden, Çiğdem Mater, yargılandıkları ve delil olmadığı için iki kez beraat ettikleri bu davada, “Birileri onları beraat ettirmek istedi ancak ben bunu kabul etmiyorum” diyen Erdoğan’ın açık talimatıyla yeniden yargılanmalarını, delillerin olmadığı ortamda, bir kişinin husumeti sonucu yeniden yargılanmalarını değiştirmezdi.

*Gezi Davası Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi kin davasıdır. Orada haksız yere yargılananlardan biri de Can Atalay’dır. Milletvekili başvurusu yapmış ve onay gelmiştir. Adı pusulaya basılmış ve mazbatası avukatına teslim edilmiştir. Can Atalay’ın adı yemin için kürsüde okunmuştur. Birileri Can Atalay’a mazbata düzenleyenlere ‘Siz bilmezsiniz biz biliriz’ demiştir. Mesele bu kadar açıktır. Kimsenin ağrına gitmiyorsa bu milletin ağırına gidiyordur.

Kendisi için anayasayı değiştiren Erdoğan 153. maddeyi yırtıp atmıştır. Onun adına beş hakim yapmıştır. Recep Tayyip Erdoğan anayasayı ortadan kaldırmaya çalışan bu darbe girişiminin başında olduğunu itiraf etmiştir. Bugün Erdoğan’ın atadığı Adalet Bakanı kararı hatırlatıp ‘Meclis’in önündedir’ darbenin komutanının yaverliğini yapmıştır. Anayasa’nın 153’üncü maddesi açıktır. AYM kararını uygulamamak, anayasal düzene karşı kalkışmadır. Bu sebeple işlenen suçla mücadele etmek için hukuki ve siyasi hiçbir adımdan kaçmayacağız.”

MİTİNG KARARI

Marmara Denizi'nde peş peşe depremler: Naci Görür'den açıklama geldi Marmara Denizi'nde peş peşe depremler: Naci Görür'den açıklama geldi

CHP’nin Yargıtay’ın Can Atalay kararına karşı Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırdı. Özel, toplantı için 9 Ocak Salı günü için başvuruda bulunduklarını açıkladı. Özel ayrıca 14 Ocak Pazar günü büyük miting gerçekleştireceklerini, tüm halkı çağırdığını açıkladı. Ankara Tandoğan Meydanı’nda gerçekleştirilecek.

Editör: Bekir GÜNEŞ