Gazete Emek - Dünyaca ünlü Kürt soprano Pervin Chakar, Ankara ve İzmir’in ardından dün gece de İstanbul’da bir konser verdi.

İstanbul Kadıköy'de Süreyya Opera Sahnesi'nde düzenlenen konsere CHP Lideri Özgür Özel, Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Kadıköy Belediye  Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı, HEDEP  Van Milletvekili ve eski HDP Eş Başkanı Pervin Buldan ve Anavatan Partisi'nin eski genel Başkanı Nesrin Nas’ın da aralarında bulunduğu siyaset dünyasından isimler, tanınmış gazeteci, yazarlar ve çok sayıda operasever katıldı.

Chakar, siyasilerin konsere gösterdiği ilgiden dolayı gerek medyada ve gerekse de sosyal medyada gelen yorum ve ırkçı söylemler hakkında X hesabından bir açıklama yaptı.

“Anadilimde şarkı söylemek en büyük hakkım olduğunu düşünüyorum”

Pervin Chakar’ın açıklaması şöyle:

Çok değerli takipçilerim. Dün gece Süreyya Operası’nda muhteşem bir geceye tanıklık ettik. Ravel, Delibes, Lehar, Bellini, Strauß, Massenet, Brahms, Dvorak gibi bestecilerin oda müziği eserlerini, operet ve opera aryalarını seslendirdim. Bu tarihi tiyatroda, güzel atmosferde Almanca, Çekçe, İtalyanca ve Fransızca eserlerin yanında kendi anadilim olan Kürtçe’de de eserler seslendirdim dinleyicilerime. Anadilimde şarkı söylemek en büyük hakkım olduğunu düşünüyorum. Ve bunun için izin almayı da düşünmüyorum kimseden.

Sanatçı Kadir İnanır hastaneye kaldırıldı Sanatçı Kadir İnanır hastaneye kaldırıldı

“Kral Charles ve Camilla İtalya’da opera temsilimize geldi”

Ayrıca konserime beni dinlemek için pek çok siyasi lider, belediye başkanları, milletvekilleri, yazarlar, entelektüeller de katılım gösterdiler. Beni dün sahnede tebrik etmeyen isteyen, duygulanan ve taktir eden siyasi liderler oldu. Tıpkı Özgür Özel ve Pervin Buldan gibi. Konserlerime bugüne kadar pek çok farklı görüşten siyasiler katılmıştır nitekim sanatıma değer verdiklerinin en büyük göstergesidir bu. Kral Charles ve Camilla da İtalya’da opera temsilimize gelmişlerdi Venedik’te. Ayrıca İrlanda cumhurbaşkanı yine opera temsilimi izlemeye Lismore’a teşrif etmişti. Eski Irak Cumhurbaşkanı keza konserimi yakından takip etmiştir. Ben bundan daha doğal bir şey göremiyorum.

“Değerlerimiz, kültürümüz, dilimiz, sanatımız kırmızı çizgimizdir”

Dünden beri yazılan ve çizilenlere inat -sanatımı icra etmeye ve bunu pek çok sahneye taşımaya - devam edeceğim. Sanatçılar aynı zamanda hem barış elçisi, hem iyiliğin hem de kültürün en büyük taşıyıcılarıdır. Yaptığım sanat siyaset üstüdür. Değerlerimiz, kültürümüz, dilimiz, sanatımız biz Kürtlerin ve benim kırmızı çizgimizdir. Kapımız herkese, her düşünceye açıktır. Irkçı ve hakaret dolu sözlere sanatımla cevap vermeyi yeğliyorum. Çünkü her şey gelip geçicidir ama sanat daima kalıcıdır.

Editör: Bekir GÜNEŞ