Gazete Emek- HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın müdafiliğini yapan Savunma Grubu, Demirtaş’ın 19 Ekim 2022 tarihinde kişisel Twitter hesabı üzerinden 'kimyasal silah kullanımı' iddialarını değerlendirdiği payşlaşımı nedeniyle hakkında yeni bir dava açıldığını duyurdu

MANEVİ TAZMİNAT DAVASI

Savunma Bakanlığı’nın, Demirtaş hakkında “terör örgütü propagandası” ve “devletin kurum ve organlarını aşağılama” iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurusu üzerine soruşturma başlatıldığını açıklayan Demirtaş Savunma Grubu, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin kişilik haklarına, onur ve saygınlığına saldırı” gerekçesi ile aleyhte 100 bin liralık manevi tazminat davası açıldığı bilgisini verdi.

'SUÇ UNSURU TAŞIMIYOR'

Savunma Grubu’ndan soruşturmayla ilgili yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Sayın Demirtaş’ın açıklaması tamamen ifade özgürlüğü kapsamındadır. Manevi tazminat davasına ve suç duyurusuna konu edilen ifadeler suç unsuru taşımadığı gibi, herhangi bir kişi veya kuruma yönelik haksız saldırı niteliğinde de değildir. Açılan dava ve yapılan suç duyurusunun hukuk, akıl ve mantıkla izahı yoktur. İfade hürriyetini ve siyasal tartışma özgürlüğünü yargı eliyle boğma ve sindirme dışında bir anlam taşımayan bu yaklaşım, aynı zamanda müvekkilimiz Sayın Demirtaş’a karşı yıllardır süren organize ve kurumsal nefret pratiğinin en net örneklerinden biridir. Sayın Demirtaş’ı, haklı olmasından aldığımız motivasyonla savunmaya devam edeceğiz!"