Gazete Emek- Yerel seçimlerde Türkiye genelindeki oyu AKP'nin önüne geçen CHP son seçim anketine göre bu konumunu koruyor. İdea Politik Siyasi Araştırma ve Düşünce Enstitüsü'nün son anketine göre seçmen tercihlerini en çok etkileyen başlıklar ekonomi ve sığınmacı konusu.

İdea Politik'in son seçim anketi 23-26 Haziran 2024 tarihlerinde 26 ilde 1824 katılımcıyla gerçekleştirildi. Ankette, genel yaşam memnuniyeti ve partilerin oy oranları incelendi. Genel yaşam memnuniyeti anketine göre, Türkiye’de yurttaşlar en çok ekonomik zorluklardan şikayetçi olduğu ortaya çıktı. Ankete katılanların yüzde 66,7‘si Türkiye’nin en büyük problemin ekonomi olduğunu söyledi.

"Geçinebiliyor musunuz?” sorununa katılımcıların yüzde 30,9‘u evet şeklinde cevap verdi. Yüzde 30‘u Hayatından memnun olduğunu söyledi. Katılımcıların yüzde 75‘i ise çocukların ve gençlerin gelecekten umutlu olduğunu düşünmediklerini belirtti.

Göçmen ve Mülteci Sorunu ise yüzde 5,1’lik oranla ikinci sırada yer aldı.
"Bu pazar seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?" sorusuna kararsızların oy oranı yüzde 25,5 çıktı.

Özgür Özel, Erdoğan ile ne konuştuğunu anlattı Özgür Özel, Erdoğan ile ne konuştuğunu anlattı

CHP’nin oy oranı yüzde 21,6 olurken, AKP ise yüzde 21 çıktı.

Ankete, “boş oy kullanırım" diyenler yüzde 6, fikir bildirmeyenler yüzde 5,6 ve “Oy kullanmayacağım” diyenler ise yüzde 0,5 oldu.
Kararsızlar, fikir belirtmeyenler ve oy kullanmayacaklarını belirtenlerin oyu aritmetik dağıtım sonucunda CHP yüzde 35,2‘lik oy oranına, AKP ise yüzde 34,3‘e ulaşıyor.
Üçüncü sırada yüzde 12,4 ile DEM Parti bulunuyor.

MHP yüzde 5,6'ta kalırken, beşinci sırada yüzde 4,2 ile Yeniden Refah Partisi geliyor. İYİ Parti ve Zafer Partisi ise sırasıyla yüzde 3,6 ve yüzde 3’lük oya sahip.


Kaynak: Artı Gerçek 

Editör: şilan