Gazete Emek - 7 yıldan uzun zamandır cezaevinde tutulan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın babası Tahir Demirtaş hayatını kaybetti.

Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın babası Tahir Demirtaş yaşamını yitirdi. Amed’de bu sabah saatlerinde yaşamını yitiren Tahir Demirtaş’ın nerede ne zaman defnedileceği bilgisi ise henüz kesinleşmedi. 

  

Tahir Demirtaş, Mayıs seçimleri öncesi kalp krizi geçirmişti, tedavisi devam eden Demirtaş’ın Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan oğlu Selahattin Demirtaş, ameliyat sonrası Adalet Bakanlığı tarafından özel bir jetle Amed’de getirilmişti. Demirtaş, ziyaretin ardından yine özel bir jetle Edirne Cezaevi’ne nakledilmişti. 
 

HABERİ OKU: Demirtaş, babasının cenazesine katılmayacağını açıkladı

DEM Parti'den açıklama

Berkin Elvan’ın ailesi katiller hala dışarıda Berkin Elvan’ın ailesi katiller hala dışarıda

Rehin tutulan HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın babası Tahir Demirtaş bu sabah hayatını kaybetmiştir. Acımız büyük, sevgili Selahattin Demirtaş’ın, Demirtaş ailesinin ve partililerimizin, halkımızın başı sağolsun. Ömrünü mücadelede geçiren evlatlar yetiştiren Tahir Demirtaş’ın mekanı cennet olsun. Demokratik siyaset yürütenlere bu acıları yaşatanlar, son anlarında sevdiklerinin yanında olmalarını engelleyen bu zulüm düzeni yarattığı bu öfkede boğulacaktır.  

Eş Genel Başkanlarımız, partimiz bütün birimleriyle cenazeye katılacaktır. Cenaze programı netleştiğinde kamuoyuna gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

Ne zaman defnedilecek?

Tahir Demirtaş’ın cenaze programı henüz netleşmedi. Ancak Tahir Demirtaş’ın cenazesinin oğlu Demirtaş’ın cezaevinden izinli gelip, cenaze törenine katılmasından sonra toprağa verilmesi bekleniyor. Tahir Demirtaş’ın cenazesi Yeniköy Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verilecek. 

Editör: Bekir GÜNEŞ