Gazete Emek - Cumhurbaşkanı seçiminin birinci turunda ATA İttifakı'nın adayı olan, ikinci turda da ittifakın aksine Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyen Sinan Oğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, yönetim şekli konusunda kendisini ikna edecek cevaplar veremediğini söyledi. Oğan, "Çoğunluğu alamıyorsanız şapkanızı önünüze koyun tez zamanda o koltukları başkalarına bırakın. Parlamentoyu alamamak beceriksizlik demek" ifadesini kullandı.

Oğan, seçim döneminde söylediği "Cehennemin kapılarını kapatacağız" sözü hakkında, "Benim ilk ortaya koyduğum şartlar HDP'nin yani cehennemin, Türk siyasetinin cehennemin HDP'dir. HDP'nin dışarı çıkarılması cehennemin kapılarını kapatmaktır. Siz bunu AK Parti'yi iktidardan götürmek olarak algılayabilirsiniz, saygı duyarım. HDP'nin çok istediği kilit rolden arındırılması. Artık asla HDP bir kilit olamayacak. Biz Allah'a şükür onu kapattık" diye konuştu.

Oğan, "2028 seçimlerinde aksilik olmazsa Rabbim ömür verirse daha bağımsız kimlikle Türk milliyetçilerin ortak adayı olmak isterim" ifadelerini kullandı.

Oğan, Habertürk'te katıldığı yayında, seçimin ikinci tura kaldığı dönemde Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin detaylarını anlattı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeden önce Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü söyleyen Oğan, şunları kaydetti:

"Parlamentoyu alamamak beceriksizlik demek"

"Ben Sayın Mansur Yavaş ve Sayın Kılıçdaroğlu ile yemek yedik. O yemekte şunu sordum; 'Parlamenter çoğunluğu sizde değil, bu ülke krize girer, nasıl aşacaksınız?' Sayın Kılıçdaroğlu beni ikna edecek cevap veremedi. Parlamento çoğunluğunu alsaydı Millet İttifakı HDP'den bağımsız bir yapı oluşturabilirdi. Sen parlamento çoğunluğunu alamamışsın. Tek başına bu bile Sayın Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı'ndaki genel başkanların tamamının istifa etmesi için yeterli sebeptir. Çoğunluğu alamıyorsanız şapkanızı önünüze koyun tez zamanda o koltukları başkalarına bırakın. Parlamentoyu alamamak beceriksizlik demek.

Bu acı reçeteyi göğüslemek zorundayız, başka yolu yok"

Bizim faiz sebep, enflasyon sonuç politikasından vazgeçilip, küresel ekonomik sistemlerle uyumlu politikalara geçilmeseydi. Sayın Mehmet Şimşek'in gelmesi, Sayın Merkez Bankası Başkanı'nın gelmesi, Cevdet Yılmaz'ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Türkiye'nin güven telkin edeceği kadrolardır.

Bu acı reçeteyi göğüslemek zorundayız, başka yolu yok. Şimdi yanlıştan dönüldü, doğru yola sapıldı. Bunun neticesini inşallah 1 sene içinde alacağız. İlk 6 ay biraz sıkıntılı geçecek. Ama daha sonra bu politikalar istikrarlı uygulamaya devam ederse neticeyi alacağız.

Mısır'la biz niye hâlâ kavgalıyız diyorduk, bakın bugün büyükelçi ataması yapıldı. Göçmen politikalarında bizim konuştuklarımız hayata geçiyor. Kaçakların bir an önce sığınmacıların bir takvim içerisinde geri gönderilmesi. Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Dışişleri Bakanı da bunu ifade ediyor.

"Cehennemin kapılarını kapattık" 

"Seçim öncesinde cehennemin kapılarını kapatacağız sözünü çok söyledim. Bana sordular? Cehennemin kapısı nedir dendi? Bunu 'kim nasıl isterse öyle yorumlasın' dedim. Benim ilk ortaya koyduğum şartlar HDP'nin yani cehennemin, Türk siyasetinin cehennemin HDP'dir. HDP'nin dışarı çıkarılması cehennemin kapılarını kapatmaktır. Siz bunu AK Parti'yi iktidardan götürmek olarak algılayabilirsiniz, saygı duyarım. HDP'nin çok istediği kilit rolden arındırılması. Artık asla HDP bir kilit olamayacak. Biz Allah'a şükür onu kapattık. Beni, eleştirdiğim Cumhur İttifakı'na destek vermekle eleştirebilirler. Türkiye'de bazıları eleştirilerin dozunu arttırmışlar, hakarete, tehdide, küfüre, aileye kadar indirmişler. Sinan Oğan'ı daha iyi algılamaya çalışsınlar. Biz 'herhangi parti kurmayacağız, herhangi partiye gitmeyeceğiz' dedik. Ben, MHP dışında herhangi siyasi partiye ilgi göstermedim. Ancak MHP'nin kurumsal kimliği beni ihraç etti, mahkemeyle geri geldim, yine ihraç etti. Olabilir saygı duyarım. Ben MHP'ye sempati besleyen birisiyim. Onun Sayın Genel Başkanı Devlet Bahçeli'dir. Herhangi sorun yok. Ben şimdi partiler üstü bağımsız cumhurbaşkanı adayı oldum. 2028 seçimlerinde aksilik olmazsa Rabbim ömür verirse daha bağımsız kimlikle Türk milliyetçilerin ortak adayı olmak isterim."

Editör: Bekir GÜNEŞ