AKP'den, Devlet Bahçeli'nin 'AKP-CHP İttifakı' sözleri sonrası ilk açıklama AKP'den, Devlet Bahçeli'nin 'AKP-CHP İttifakı' sözleri sonrası ilk açıklama

Gazete Emek - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Çeşme İlçe Örgütü, DEM Parti milletvekilleri İbrahim Akın, Sırrı Sakık ve DEM Parti İzmir İl Eşbaşkanların konuşmacı olarak katıldığı "Demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü Çeşme bizimle mümkün" başlıklı söyleşisini Çeşme Çakabey Salonu’nda gerçekleştirdi. Panele çok sayıda yurttaş katılırken, ilçede bulunan sendika ve kurum temsilcileri de panele destek verdi. 

Panelde ilk olarak DEM Parti İzmir İl Eşbaşkanı Zehra Vezan Karabulut, topluma dair kararların alındığı siyasi alanın, kadınları öteleyen iktidarların en büyük aracı olduğunu belirtti.

SAKIK: BUNDAN SONRA SİZE OY YOK

DEM Parti Agiri Milletvekili Sırrı Sakık ise, iktidarın Kürtler ve ötekilere düşman olduğunu belirtti. Sakık, "Fakat ne yaparsanız yapın hepimiz kimliğimizle var olacağız. Bu halk size teslim olmaz. Şimdi yerel seçimlere gidiyoruz. İki seçimdir AKP-MHP anlayışını mahkum etmek adına sandık başına gittik. Muş'ta silah zoruyla belediyeyi elimizden aldılar ama kimsenin kılı kıpırdamadı. Konu Kürt coğrafyası olunca tüm partiler AKP'lileşiyor. Kürtlerin bir sineği bile Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne giremez. Ama bundan sonra hesaplı olacağız, varsanız biz de varız. Bizim desteklediğimiz, oy verdiğimiz belediye başkanı bize mezarlık vermedi, Antalya'da salon vermedi. Siz bizim sayemizde orada olacaksınız ama benim örgütümle konuşmayacaksınız ve bizden oy isteyeceksiniz. Kusura bakmayın bundan sonra size oy vermeyiz. Aydın'da başkanlık yapan kişi Kürt coğrafyasına giden bombaların üstüne ismini yazıyor. Senin MHP'den ne farkın var" ifadelerini kullandı.

DEMOKRASİ VURGUSU

Daha önce hiç küçük hesap yapmadıklarını belirten Sakık, "Yüzde 1 oyları olmayan partiler CHP'den 40 vekillik aldı. Ama biz bu ülkenin demokratikleşmesi için topluma açık ilişki kuralım istedik. Biz bu kadar gizli, saklı ve kirli iş yapan insanlarla ortaklık kurmayız. Bugün bunları değerlendiriyoruz, artık dün dünde kaldı. Biz asit kuyularından, zindanlardan geliyoruz ve kar topu büyüyerek mücadele ederek ilerliyoruz. Yine tüm partilere rol model oluşturacak bir model olarak ön seçimleri yaptık. Önümüzdeki seçimlerde kimi vekil olarak görmek istiyorsanız onu siz belirleyeceksiniz. Nasıl kadınlar ‘Jin, jiyan azadi’ dedi, Ortadoğu’da yer yerinden sallandı, biz de demokrasi diyeceğiz ve tüm partilere rol model olacağız" diye konuştu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Editör: Bekir GÜNEŞ