sanalbasin.com üyesidir DMCA.com Protection Status

Perinçek’ten ‘Erdoğan’ın kankası' diyen Ahmet Davutoğlu’na canlı yayın teklifi

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, kendisiyle ilgili iddialarda bulunan  Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’na canlı yayında "görüşme" teklifi yaptı.

SİYASET 19.04.2021, 23:38 21.04.2021, 12:36
Perinçek’ten ‘Erdoğan’ın kankası' diyen Ahmet Davutoğlu’na canlı yayın teklifi

Gazete Emek-  Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Youtube'da katıldığı 'Hadi Özışık’la Perde Arkası' programında Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek’le ilgili “28 Şubat’ın ideoloğu Perinçek bugün Erdoğan’ın kankası, beraberler. Benim anlayamadığım denklem de bu. Perinçek’in sermaye bağlantılarıyla Erdoğan’ın sermaye yakınlıklarına bakın bakalım, kimler çıkar? Türkiye, Doğu Türkistan’a neden ses çıkarmıyor, bir bakın bakalım kimler çıkar?” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu’nun bu sözlerinin ardından Doğu Perinçek sosyal medya hesabından Davutoğu'na şöyle seslendi:

12 büyük futbol kulübü Avrupa Süper Ligi'ni kurduklarını açıkladı

PERİNÇEK’TEN DAVUTOĞLU’NA ÇAĞRI

“Eski Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu, 18 Nisan 2021 günü bir youtube kanalında Vatan Partisi’ne, Ulusal Kanal’a ve Doğu Perinçek’e yönelik bazı iddialarda bulundu.

Sayın Davutoğlu’na istediği televizyon kanalında, canlı yayında, milletimizin önünde Türkiye’nin sorunlarını ve iddialarını medenî ölçüler içinde görüşmeyi öneriyorum. Dikkat edilirse “tartışma” kavramını kullanmıyorum, görüşelim.

Eğer Sayın Davutoğlu benimle kamuoyu önünde görüşmekten çekiniyorsa, Vatan Partisi’nin Genel Başkan Yardımcılarından biriyle de görüşebilir.

Sayın Davutoğlu’na ve kamuoyuna duyurulur.

Saygılarımla.”

İnternethaber'de Gazeteci Hadi Özışık ile Gürkan Hacır'ın sorularını yanıtlayan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, şu ifadelere yer verdi;

“CUMHURBAŞKANI İLE ARAMI AÇTILAR”

Kendi savunduğu başkanlık sistemi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uyguladığı başkanlık sistemi arasındaki farka dikkat çeken Davutoğlu, “2014'te ben Sayın Cumhurbaşkanına baş başa görüşmelerde parlamenter sistem daha uygun dedim. Hatta şunu da teklif ettim kendisine...

'Parlamenter sisteme geçelim' ben kongrede görevi size teslim edeyim, bütün yetkiler sizde olarak başbakanlık yapın. Ben öyle bir konjoktürde başbakanlığı güçlendirecek bir şeyi savunuyor olmaya devam etseydim Cumhurbaşkanına karşı şahsi bir hesap içine girdiğim gibi bir vehim oluşacaktı. Bunu yapmadığım halde bile bu fitneyi çıkaranlar en sonunda Cumhurbaşkanı ile benim de aramı açtılar” dedi.

Davutoğlu, “Ben kukla bir başbakan olmam dedim. Gelin Muhalefet ile anlaşıp parlamenter sisteme geçelim, sonra ben size genel başkanlığı tevdi edeyim, seçime gidelim kazanırız. Siz tüm güç elinizde olarak gerçek bir parlamenter sistemin başbakanı olun. Ben de sizin başdanışmanınız olayım. Benim sizinle hiç bir mevki kavgam yok ama bu böyle yürümez dedim” ifadelerini kullandı.

Demirtaş, HDP için önerdiği 3. ittifak modelinin detaylarını anlattı

“BENİM MAKAM DAVAM YOK”

Gelecek Partisi lideri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teklifini ise, “Güçlü bir başbakanlık olsun tüm yetki sizde olsun ben de tekrar çanta taşıyayım. Hiç önemli değil. Benim makam davam yok” şeklinde anlattı.

Bu sözler üzerine Hadi Özışık’ın “Bütün bunları neden o dönemde kamuoyu önünde söylemediniz” sorusuna karşılılık Davutoğlu, Ecevit örneğini verip şunları söyledi:

“Rahmetli Ecevit, Sezer ile yaptığı kavgayı MGK'da sürdürdü, ne oldu ertesi gün Türkiye krize girdi. Rahmetli Ecevit kötü bir insan mıydı. Dayanamadı içerideki kavgayı dışarıya yansıttı ülke bir türbülansa girdi belini doğrultamadı. Rahmetli Ecevit'te bir daha iktidar yüzü görmedi. Ben içerde verdiğim bu kavgayı dışarı yansıtsaydım, o kervan yürüyemezdi. Bun Cumhurbaşkanı ile aramızda çıkan tartışmaları dışarı yansıtsam zaten AK Parti o zaman azınlık hükümetiydi, bir sonraki seçimde AK Parti iktidar yüzü görmezdi.

Biz yapmak için varız yıkmak için değil. Şimdi niye söylüyorum. Çünkü şu anda ülkeyi iyi yönetmediler. Ülkeyi iyi yönetselerdi bugün ben köşeme çekilip kitap yazardım. Bu ülkeye yazık ediyorlar. O gün bana karşı birleşip, kapalı kapılar arkasında beni başbakanlıktan etmek için dümen çevirenler bugün birbirleriyle kavgalı. Hiç birisi de huzurlu değil. Hiç birisi bulunduğu yerden memnun değil ama ben bulunduğum yerden memnunum. Vasfım ünvanım yok ama halkın içine rahatlıkla giriyorum.”

Rasim Ozan Kütahyalı: En başından beri AKP’ye oy vermiş biri olarak özeleştiri yapmak istiyorum

“SAYIN ERDOĞAN’DAN BANA DAHA YAKIN DOST MU VARDI”

“Türkiye'deki bütün siyasiler benim dostumdur yeter ki nezaket diliyle konuşsunlar” diyen Davutoğlu, “Sayın Erdoğan'dan daha yakın dost mu vardı bana. Ama bana dolandırıcı dedi. Hayatımı vakfettim. 7.5 yıl danışmanken hiç bir makam beklentim olmadan hiç bir ek maaş almadan üniversitedeki maaşımın yarısıyla 7.5 yıl ben kendi çantamı taşıyarak dolaştım. Bir kuruş boğazından haram geçmemiş bir insana dolandırıcı dedi sayın Erdoğan...” diye konuştu.

Ahmet Davutoğlu, “Pelikan dosyası diye alçakça bir dosya çıkardılar, öyle bir ah aldılar ki şimdi hiç biri iflah olmuyor. Ben sayın Erdoğan'a ayrılırken de söyledim öyle bir fitne tohumu attılar ki bu partiye artık herkes, herkes hakkında dosya toplayacak” ifadelerini kullandı.

“Bugün AKP’nin bakanlara liderlere endeksli trol çeteleri var” diyen Davutoğlu, “Kim zarar gördü. Ben insani ve aile hukukuna riayet ettim. Peki onlar bu hukuka riayet ettiler mi? AK Parti ve Cumhurbaşkanı hakkında 3 yıl boyunca hiç bir şey konuşmadım. Bir bilim adamıyım kitaplarımın dağıtımını engellediler, konferanslarımı yasakladılar, eşimin konferansını da yasakladılar. Benimle çalışan profesörleri lise mezunu düzeyine düşürdüler” yorumunda bulundu.

Son anket: MHP’lilerden Erdoğan’a 128 milyar dolar şoku

“BIRAKTIĞIM PARTİYİ BEN BÖLMEDİM”

 “Bıraktığım partiyi ben bölmedim. Biz mi kaybettirdik İstanbul'u, Ankara'yı... Biz partiyi bölmedik biz partiden ihraç edildik” diyen Gelecek Partisi lideri, “Türkiye'de AK Parti'nin çöküşü yolsuzluklar sebebiyledir. Şatafatlar sebebiyledir. AKP yolsuzlukla mücadele için vardı yolsuzluğun her türlüsünü meşrulaştırdılar. Yoklukla mücadele için vardı yoksulluğu ülkenin kaderi haline getirdiler” diye konuştu.

Gelecek Partisi’nin kimlerle ittifak yapacağı meselesine de değinen Davutoğlu, “Her siyasi partiyle görüşürüz, bunun ittifak olarak görülmesi doğru değil. Biz kendi doğrularımızla iktidara gelmeyi hedefliyoruz. Anketlere güvenmiyorum, kendi gözlerime güveniyorum” dedi.

Selahattin Demirtaş’ın avukatı Karaman: "Erdoğan da yargılanabilir"

“KANAL İSTANBUL ATEŞ İLE OYNAMAKTIR”

Recep Tayyip Erdoğan’ın “çılgın projem” olarak adlandırdığı Kanal İstanbul’a da değinen Davutoğlu, “Meclis Başkanı hele hukukçuysa ifrattan misal vermez. Makuldan misal verilir. Meclis Başkanı'nın görevi meclisin haklarını hukukunu korumaktır. Sayın Şentop Cumhurbaşkanına yaranmak için meclisin görevlerini sınırlamıştır o konuşmasıyla...” diye konuştu.

“YANILMIŞIM”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AKP'den ayrılış sürecini ilişkin bir video yayınladı. Davutoğlu,"Birtakım değerlerin yaşadığını zannettim. Bir gün gelir bu değerlerle bu doğru yolu bulurlar diye düşündüm. Yanılmışım" dedi.

Davutoğlu, sosyal medya hesabından AKP’den ayrılık sürecini anlatan bir video paylaştı. Videoda Davutoğlu'nun AKP Genel Başkanlığı sürecinden ayrılışı ve yaptığı konuşmaya yer verildi. Videonun “Yanılmışım” denilerek paylaşılması dikkat çekti. Davutoğlu'nun AKP’den ayrılış sürecine ilişkin, "Ben devam edip kavga etseydim ederdim. Şu anda kavga etmek o günkünden daha zor. Bugün ediyorsam, o gün de ederdim. Ama o parti bölünür, Türkiye krize girerdi" sözleri dikkat çekti.

“HALA İNSANİ BİR ÖZÜN ONLARDA VAR OLDUĞUNU ZANNETTTİM”

Davutoğlu, ''Ben devam edip kavga etseydim ederdim. Şu anda kavga etmek o günkünden daha zor. Bugün ediyorsam, o gün de ederdim. Ama o parti bölünür, Türkiye krize girerdi. Bütün hakları, hukukları yerle bir edeceklerini, ben hukuklarına riayet ederken onların hiçbir hukuk tanımadan beni dolandırıcı ilan edeceklerini, böylesine şatafata, böylesine kibre, böylesine tepeden bakan bir anlayışa geleceklerini bilseydim bu ifadeleri kullanmazdım. Hala insani bir özün onlarda var olduğunu zannettim. Birtakım değerlerin yaşadığını zannettim. Bir gün gelir bu değerlerle bu doğru yolu bulurlar diye düşündüm. Yanılmışım'' ifadelerini kullandı.

'İHANET ETMEDİM'

Davutoğlu, ''Bu Pelikan dosyası bana karşı harekete geçenlerin koordinasyonuyla çıkartıldı. Bunun da doğrudan MKYK ile koordineli yapıldığını biliyoruz. Pelikan dosyası diye alçakça bir dosyayı çıkardılar. Öyle bir ah aldılar ki, hiçbiri iflah olmuyor. Hiçbir hukuka riayet etmediler. AK Parti’nin çöküşü yolsuzluklar sebebiyledir. Şatafat sebebiyledir. AK Parti’yi bölen biz değiliz. AK Parti’yi bölen çürümedir. Ben hiçbir şeye ihanet etmedim. Onlar AK Parti'yi AK Parti yapan bütün ilkelere ihanet ettiler. Hiç kimse benim susmamı bekleyemez" diye konuştu.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi İttifakın düşünce ve yol haritasını kendinize daha yakın görüyorsunuz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1