Gazete Emek - 14 Mayıs'tan farklı olarak seçmenin önünde yalnızca tek pusula ve iki aday var. Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 64 milyonu aşkın seçmenin oyunu almak için yarışıyor.

Beş yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanının belirleneceği seçim için ülke genelinde 191 binden fazla sandık kuruldu. Seçmen, TC kimlik numarası olan nüfus cüzdanı, pasaport, evlendirme cüzdanı ve ehliyetle oy kullanabiliyor. Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için seyyar sandıklar oluşturuldu. Görme engelliler bu seçimde de ilk kez 14 Mayıs seçimlerinde uygulandığı gibi kendileri için hazırlanan şablonla oy kullanıyor.

Saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi saat 17.00 itibariyle sona erecek.

Cumhur İttifakı adayı Erdoğan, ilk turda 27 milyon 133 bin kişinin oyuyla yüzde 49,52'ye ulaştı.

Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu, 24 milyon 594 bin oyla, yüzde 44,88'e ulaştı.

Ata İttifakı'nın adayı Sinan Oğan da yüzde 5,17 oy almıştı.

İşte dakika dakika gelişmeler…

Şanlıurfa’nın bazı kırsal mahallelerinde oy kullanma işlemi sırasında ‘toplu oy kullanımı’ ve ‘başkasının yerine oy kullanma’ gibi ihlallerin yaşandığı öğrenildi. Şanlıurfa’da yaşanan gelişmeleri TELE1 yayınında aktaran CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, CHP’li vekillerin ve partililerin sahada görevli olduğunu ve tüm kırsal mahalleri tek tek gezerek ihlalleri engellediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oy kullanma işlemi bugün sabah saat 08.00 itibarıyla başladı.

Türkiye, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın yer aldığı oy pusulasıyla oylarını kullanıyor.

ŞANLIURFA’DAN İHLAL HABERLERİ

Avukat Ronayi Paydaş, Şanlurfa’nın Akçakale ilçesinde toplu oy kullanımını engellerken saldırıya uğradıklarını açıkladı. “Can güvenliğimiz yok” diyen Paydaş, yaşanan saldırıyı cep telefonu kamerasıyla görüntüledi.

CHP SAHADA İHLALLERİ ENGELLİYOR

CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır TELE1 yayınına konuk oldu. Başarır, Şanlıurfa’nın bazı ilçe ve kırsal mahallerindeki oy kullanma işlemleri sırasında bazı ihlallerin yaşandığını ancak müdahale ederek bu ihlallerin engellendiğini belirtti.

Başarır şunları söyledi:

“Siverek’in Yücelen köyünde oyumu kullandım. Toplu oy kullanmak ve başkasının yerine oy kullanmak isteyenler var. İlçe başkanları ve arkadaşlarımızla birlikte tüm köylere gidiyoruz. Şu ana kadar birçok köyde bu sorunları aşabildik. Mesela şimdi Kavaklıdere köyüne gidiyorum. Muhtar kendi evine sandığı kurmuş. Tüm oyların iptali için itirazımızı yapacağız. Olmaz çünkü. Merkeze en uzak köye gidiyoruz. Akşama kadar tüm köyleri kontrol ediyoruz.”

“ALİ ŞEKER’E SALDIRI OLDU”

“Tüm Şanlıurfa’daki vatandaşlarımıza sesleniyorum. Başkasının yerine imza atmak suçtur. Sakın yapmayın. Bazı yerlerde tatsız olaylar oluyor. 27. Dönem Milletvekili Ali Şeker’e bir saldırı oldu Ahlat’ta. Ama her şeye rağmen biz halkın iradesini koruyacağız.”

ÖZEL: ARKADAŞLARIMIZIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYIN

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise sosyal medya hesabından Ali Şeker’e yönelik saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.

Özel şunları söyledi:

“İstanbul Milletvekilimiz Ali Şeker, ilk turda bütün oyların kullanıldığı ve tek adaya çıktığı Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesi Karaali köyünde görev yapıyor.

Kadınların yerine oy kullanılması gibi usulsüzlüklere itiraz ettiği için müşahitlerimizle darp edildi, telefonları kırıldı.

Köyde jandarma var ancak sayısı yeterli değil

Buradan yetkilileri uyarıyoruz, sandık güvenliğini sağlayın, görevli arkadaşlarımızın ve müşahitlerin can güvenliğini sağlayın.

Kanuna aykırı emir, talimat, talep ve uygulamalar karşısında görevinizi yapın.”

09.47 İstanbul'un Kadıköy ve Sarıyer ilçelerinde belgesi olmadan oy kullanmaya çalışan polis ve bekçiler, müşahitler ve sandık görevlileri tarafından engellendi.

TKP müşahitlerinin verdiği bilgiye göre, sandık başkanının belgesi olmayan polis ve bekçi için oy kullanabilir demesine karşılık, olay, itiraz sonucunda YSK'ye iletildi. YSK'den karar çıkmadan oy kullandırılmayacağı bilgisi iletildi.

09.44 Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, oyunu Sultangazi'de bulunan Gazi İlkokulu'nda kullandı. Uçar, "Demokrasiye, değişime, eşitliğe ve özgürlüğe oy kullanalım" dedi. 

09.39 6,5 yıldır Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter'dan "Oy verme hakkınızı kullanın lütfen." dedi. 

09.00 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu oyunu kullandı. Soylu oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, vatandaşlara nüfus müdürlüklerinin açık olduğunu hatırlattı. Süleyman Soylu, "601 bin 251 personelimiz, polisimiz, jandarmamız, sahil güvenliğimiz ve güvenlik korucumuz bu seçim için görevlendirilmiştir" dedi. 

08.00 - Oy verme işlemi başladı.

07.00 - Sandık başında bulunacak görevliler, sabah erken saatlerde sandık yemini ederek göreve başladı. Sandık başındaki görevlilerin yemini ise şöyle:

“Hiçbir tesir altında kalmaksızın, hiç kimseden korkmadan, seçim sonuçlarının tam ve doğru olarak belirlenmesi için, görevimi kanuna göre, dosdoğru yapacağıma namusum, vicdanım ve bütün mukaddesatım üzerine ant içerim.”

Editör: Bekir GÜNEŞ