Gazete Emek - Twitter'ın kurucularından Jack Dorsey, sosyal medya platformunun yönetiminde olduğu dönemde Türkiye'de hükümetten sürekli kapatılma tehdidi aldıklarını açıkladı. Türkiye'de bazı hesapları kısıtlamadıkları takdirde Twitter'ın kapatılacağı yönünde baskı gördüklerini söyleyen Dorsey, Hindistan ve Nijerya'da da benzer süreçler yaşadıklarını anlattı.

'HİNDİSTAN, ÇİFTÇİ İSYANI SIRASINDA BASKI YAPTI'

Twitter'ın CEO'su olarak görevini 2021'de bırakan Dorsey, Breaking Points adlı YouTube haber programında yayınlanan söyleşisinde, özellikle Hindistan'ın 2021'deki çiftçi isyanı sırasında kendilerine baskı yaptığını anlattı. Dorsey, "Sözgelimi Hindistan, çiftçi protestoları sırasında ve hükümeti eleştiren belirli gazeteciler konusunda bizden çok sayıda talepte bulundu" dedi.

Hindistan'da çiftçiler, popülist Başbakan Narendra Modi'ni özel sektörün tarıma giriş yapmasının önünü açacak yasalarına karşı bir yıl boyunca eylem yapmış, ülke çapında çok sayıda yolu kapatmıştı. Protestolar, hükümetin 2021 sonunda geri adım atmasıyla dinmişti.

'TALEPLERE UYMAZSANIZ OFİSİNİZİ KAPATIRIZ' TEHDİDİNİ ANLATTI

Dorsey, bu dönemde Hindistan hükümetinden kendilerine "Twitter'ı kapatacağız", "Çalışanlarınızın evlerini basacağız" ve "Taleplere uymazsanız ofislerinizi kapatacağız" gibi tehditler geldiğini söyledi. Hindistan'ın kendileri için çok büyük bir piyasa olduğunu belirten Dorsey, söz konusu süreçte gerçekten de çalışanlarının evlerinin basıldığını hatırlatırken, "Ve burası Hindistan, demokratik bir ülke" eleştirisini getirdi.

TÜRKİYE HİNDİSTAN'A ÇOK BENZİYOR'

Benzer bir baskıyı Türkiye ve Nijerya'da da gördüklerini anlatan Dorsey, "Türkiye Hindistan'a çok benziyor; Türkiye'de o kadar çok fazla talep aldık ki... Mahkemelerde mücadele verdik ve genellikle kazandık ama bizi sürekli kapatmakla tehdit ettiler" diye konuştu.

Dorsey, Nijerya'da da baskılar nedeniyle çalışanlarının güvenliğinden endişe ettiklerini, ülkeye personel yollayamadıklarını söyledi. Twitter Nijerya'da 2021 yılında, dönemin devlet başkanı Muhammed Buhari'nin ayrılıkçı grupları cezalandırmakla tehdit ettiği bir paylaşımını kaldırması sonrasında yasaklanmıştı. Yasak, şirketin ülkede bir ofis açması ve yetkililerle başka anlaşmalar yapması sonrasında 2022 başında kaldırılmıştı. 

Editör: Bekir GÜNEŞ