Trump Cumhuriyetçilerin resmi adayı olmak için yeterli oyu aldı Trump Cumhuriyetçilerin resmi adayı olmak için yeterli oyu aldı

Gazete Emek - Sağlık durumunun kötüleştiği ve çevresiyle iletişim kuramadığı açıklaman Dilbilimci ve yazar Noam Chomsky, 95 yaşında vefat etti.

Chomsky'nin 2023'te geçirdiği inmenin ardından konuşmakta zorlanmaya ve vücudunun sağ yanını hareket ettirmekte güçlük çekmeye başladığı ifade edilmişti. Chomsky, tedavi için São Paulo'ya götürülmüştü.

CHOMSKY HAKKINDA

Aralık 1928'de Philadelphia'da bir Yahudi göçmen ailesinin oğlu olarak dünyaya gelen Chomsky, modern tarihin en çok alıntı yapılan bilim insanlarında biri oldu. 1955'te Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) öğretim kadrosuna katıldı. 2002'de Profesörlükten emekli oldu ve 2017'de onursal/fahri profesör olarak Arizona Üniversitesi'ne geçti. Chomsky dilbilim alanında gerçekleştirdiği devrimle bilim dünyasında parlamış olmakla birlikte, kapitalizm ve Amerikan emperyalizmine yönelik eleştirileriyle tanınıyor.

Kendi web sitesindeki bir biyografisinde Chomsky kendi politik tutumunu "anarşist, anarko-sendikalist ve özgürlükçü sosyalist" olarak tanımlıyor. ABD'nin Vietnam savaşının açık sözlü bir muhalifi olarak öne çıktı ve aralarında 1988 Orwell Ödüllü kitle iletişim araçlarının eleştirisine yönelik "Rızanın İmalatı"nın da olduğu onlarca kitabın yazarı veya ortak yazarı oldu. 2005'te yapılan bir küresel ankette Chomsky, küresel bir ankette dünyanın en büyük kamusal entelektüeli seçildi.

Chomsky, yaşamı boyunca Kürtlerin özgürlük mücadelesini destekledi. Ayrıca Abdullah Öcalan'a dair başlatılan birçok kampanyada yer aldı. Chomsky ayrıca Filistin davasını da destekledi. 

Editör: Bekir GÜNEŞ