Gazete Emek - İran Mahabat’lı Kürt Yasmin Moghbeli’nin liderliğindeki 4 astronot Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı. Böylelikle Moghbeli uzaya çıkan ilk Kürt astronot oldu.

Elon Musk’ın sahibi olduğu uzay taşımacılığı şirketi Space X tarafından uzaya gönderilen 4 astronot Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) ulaştı.

CNN'in haberine göre, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) "Crew-7" görevini gerçekleştirecek 4 astronotun yer aldığı "Crew Dragon" kapsülü, 1 gün süren yolculuğun ardından hedefine vardı.

NASA'dan Yasmin Moghbeli’nin liderliğindeki yeni ekipte, Avrupa Uzay Ajansından (ESA) Danimarkalı Andreas Mogensen, Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansından (JAXA) Satoshi Furukawa ve Rusya Federal Uzay Ajansından (Roskosmos) kozmonot Konstantin Borisov yer aldı.

Daha önce düzenlenen Space X misyonları arasında en karma uluslu ekibin, Mart ayından bu yana yaklaşık 190 gündür istasyonda bulunan "Crew-6" astronotlarından görevi devralması 5 gün sürdü. 

UZAYA ÇIKAN İLK KÜRT ASTRONOT KİMDİR?

24 Haziran 1983’te Almanya’da mülteci bir ailenin ferdi olarak dünyaya gelen Mahabadlı Yasmin Moghbeli, ailesiyle birlikte ABD’nin New York kentine taşındı.

Kürt astronot, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) Havacılık ve Uzay Mühendisliği ve Bilgi Teknolojileri alanında lisans derecesine sahip. Ayrıca 2005’te ABD Donanması'nda subay oldu ve havacılık eğitimi aldı.

Ardından ABD Donanması'nın 150 askeri görevine katıldı ve daha sonra havacılık mühendisliği alanında yüksek lisans derecesi aldı. 2017 yılında NASA'nın Astronot Grubu 22'ye üye olarak atandı ve iki yıl eğitim aldı.

Editör: Bekir GÜNEŞ