Gazete Emek- Polimetre, Cumhurbaşkanlığı seçiminin iki turu arasındaki değişimleri sandık sandık analiz etti. 7 sandığa dikkat çekilen araştırmada izahı olmayan tercih değişiklikleri yaşandığı belirtildi. Örneğin Diyarbakır’daki bir sandıkta öyle bir değişim olmuş ki ikinci turda sonuçlar resmen ‘yer değiştirmiş.’

Türkiye 14 ve 28 Mayıs seçimlerini geride bırakırken, Polimetre Cumhurbaşkanlığı seçiminin iki turu arasındaki tercih değişimlerini 51 bin 559 sandıkta analiz etti. Araştırmanın “Böyle tercih mi olur?” bölümünde yedi sandıkta ikinci turda tercihlerin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine “izahı olmayan bir şekilde değiştiği” belirtildi.

‘7 SANDIK ÖRNEK, YÜZLERCE SANDIK DAHA GÖSTERMEK MÜMKÜN’

5 ilden 7 sandığa dikkat çeken çekilen araştırmanın bu bölümünde şöyle denildi: “Örnekleri verilen sandıklardaki tercih değişiklikleri normal değildir. Kişilerin tercihlerinin 14 gün içinde bu kadar yoğun bir şekilde değişmesi olanaklı olmadığına göre;

• Ya bu sandık tutanakları hatalıdır

• Ya da seçmenler oylarının kontrolüne sahip değildir.

Detayları verilen 7 sandık örnek olup, benzer yüzlerce sandık daha göstermek mümkündür. Bu sandıkların bir başka özelliği de çok büyük bir kısmının güneydoğu anadolu bölgesindeki belli illerde yoğunlaşmış olmalarıdır. Bu iller: Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Şırnak, Hakkari ve Van illeridir.”

DİYARBAKIR’DA KILIÇDAROĞLU ALEYHİNE ‘ANORMAL’ DEĞİŞİM

Araştırmaya göre Diyarbakır’ın Ergani ilçesine bağlı Demirli Mahallesi’ndeki 1124 No’lu sandıktan ilk turda oy kullanan seçmen 276 iken, ikinci turda sadece 277’ye çıkıyor. İlk turda Erdoğan bu sandıktan 10 oy alırken, 28 Mayıs’ta 263 oy alıyor. Aynı sandıkta Kılıçdaroğlu ilk turda 265 oy alırken, ikinci turda oyu 13’e düşüyor.

Araştırmanın bu kısmı şu şekilde:

Editör: Bekir GÜNEŞ