Gazete Emek- ABD, Gezi davasında Osman Kavala hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet cezasının istinaf tarafından onanmasına tepki gösterdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel tarafından yapılan açıklamada, "Kavala'nın haksız yere mahkûm edilmesi insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne aykırıdır" ifadeleri kullanıldı.

Dün, Gezi davasında Osman Kavala ve 7 kişi hakkında verilen skandal hapis cezaları, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3'üncü Ceza Dairesi tarafından onanmıştı.

ABD'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ABD, bir Türk mahkemesinin bugün Osman Kavala'nın mahkumiyetini onama kararından derinden rahatsız ve hayal kırıklığına uğradı. Daha önce de söylediğimiz gibi, Kavala'nın haksız yere mahkûm edilmesi insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne aykırıdır. Türkiye'yi bir kez daha Osman Kavala'yı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uygun olarak serbest bırakmaya ve keyfi olarak hapsedilen diğer herkesi serbest bırakmaya çağırıyoruz. Türkiye halkı insan haklarını ve temel özgürlüklerini cezalandırılma korkusu olmadan kullanmayı hak ediyor.”

İSTİNAF SKANDAL CEZALARI ONADI

Gezi davasında Osman Kavala'ya “hükümeti kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi'ye ise 18’er yıl hapis cezası verilerek tutuklama kararı verilmişti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3'ncü Ceza Dairesi, kararı yerinde bulduğunu açıklayarak onadı. Kararda temyiz yolunun açık olduğu belirtildi.


 

Editör: TE Bilişim