Gazete Emek-Kahramanmaraş merkezli depremin merkez üssü Pazarcık’ta bulunan Hasankoca Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinde, toplanan yardımlara el konulmak isteniyor.

HDP ile emek ve meslek örgütlerinin koordinasyonunda çok sayıda yardımın organize edildiği köyevine bugün jandarmalar eşliğinde kaymakam geldi.

Evrensel’in bildirdiğine göre, yardımların sadece AFAD tarafından dağıtılacağını söyleyen Pazarcık kaymakamı, bunun için köyevine yöneticiler görevlendireceğini söyledi.

‘ADETA KAYYIM ATAMAK’

Dernekte kurulan dayanışma ağındaki görevliler, bunun adeta kayyım atamak olduğunu söylediler. Jandarma köyevindeki vatandaşları uzaklaştırmaya çalışırken, yetkililerle yapılan toplantı sürüyor.

KAYMAKAM JANDARMA İLE GELDİ

Gelişmeler hakkında gazetemize konuşan Eğitim Sen Ankara 2 Nolu şube yöneticisi Yurdagül Cabat, “Bu derneğe gelen bütün malzemeler burada depolanıyor ve dağıtılıyordu. Ancak Pazarcık kaymakamı beraberinde yüzlerce askerle buraya gelerek yardımlara el koyduklarını söylediler. 6 kişilik yönetim atayacaklarını, bu yönetim altında dağıtım yapabileceğimizi, bunun dışında yapamayacağımızı söylediler. Aynı zamanda burafa birçok depremzede kalıyordu. Şimdi herkes buradan çıkartılıyor. Biz bunu kabul etmeyeceğimizi söyledik. İktidar koordinasyonu sağlayamazken, dünyanın dört bir yanından emek demokrasi güçlerinin getirdiği yardımlara engel oldular” değerlendirmelerinde bulundu.

‘DAYANIŞMA ENGELLENEMEZ’

Öte yandan, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası yaptığı sosyal medyada yaptığı paylaşımda, “K. Maraş Pazarcık’ta #Deprem Kriz Koordinasyon Merkezi olarak kullanılan Hasankoca Cemevi’ne kayyum atanarak, yardımlara el konulması kabul edilemez! Emeğimizle ördüğümüz alanlar bizimdir! #DayanışmaEngellenemez” ifadeleri kullanıldı.


 

Editör: Derya çelik