Gazete Emek - Tüm Emeklilerin Sendikası, emekçiler ve emek dostları ile buluşarak "Açlığa, sefalete, çaresizliğe hayır" dedi.

AKP'den, Devlet Bahçeli'nin 'AKP-CHP İttifakı' sözleri sonrası ilk açıklama AKP'den, Devlet Bahçeli'nin 'AKP-CHP İttifakı' sözleri sonrası ilk açıklama

İktidarın emeklilere yönelik politikasına karşı Tüm Emeklilerin Sendikası, Türkiye’nin 8 ayrı noktasında yapılacak mitinglerde tüm emeklilerle alanlardan seslendi.

Tüm Emeklilerin Sendikası İstanbul Şubeleri ve Temsilcilikleri, Kadıköye'de emeklilerle bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. 

Açıklamada, "Emeklilik lütuf değil, haktır" yazılı pankart taşındı, "Açlığa, sefalete, çaresizliğe hayır" denildi.

Temmuz ayında başta enerji olmak üzere, bir çok mal ve hizmete aralıksız zam yapılacağına dikkat çekilen açıklamada, "Bu gerçekliğe rağmen yine de iktidarın yoksullaştırma politikalarının devam ettiğini de görüyoruz; İktidar hiç sıkılmadan ve emeklileri görmeyerek, şu kriz koşullarında Temmuz’da asgari ücretlilerin maaşlarına zam yapılmayacağını açıklayabildi. Devletin kötü yönetilmesinin faturası emeklilere çıkarılamaz. Emeklilerin gösterecek sabrı kalmamıştır. İktidarı uyarıyor, emeklilerin susmayacaklarını bir kez daha hatırlatıyoruz" denildi.

Açıklamanın devamında talepler şöyle sıralandı:

* Emeklilerin açlık ve sefalet yasası olarak bilinen, 2008’de uygulamaya konulan “SGK Reformu” yasası terk edilmeli, bilim insanlarının, emekli ve çalışan sendikalarının ve çalışanların katılımıyla sil baştan yeniden hazırlanmalıdır. 

Memurlara verilen seyyanen zam bütün emeklilere verilmeli, böylece en düşük emekli maaşı, en düşük memur maaşına eşitlenecek şekilde kademelendirme yapılmalıdır. 

* ⁠TÜİK’in enflasyon verileri gerçekçi değildir. Buna göre maaş artışı yapılması kabul edilemez. Bu uygulama ile Temmuz’da 10 milyon emeklinin hiç zam alamaması, memur emeklilerinin temmuz maaşlarının yüzde 5-6 azalması kaçınılmaz olarak yaşanacaktır. Emekliler bu hak gasplarına ve bu zulme boyun eğmeyecekler!

* ⁠Bayram ikramiyeleri harçlık bile değildir. Yılda 4 kez ve en az asgari ücret düzeyine çıkarılacak şekilde ikramiye ödemesi yapılmalıdır.

İntibak yasası çıkarılarak eşit koşullarda çalışanların bir kaç yıl geç emeklilik nedeniyle hak gaspına uğramaları önlenmelidir. 

* ⁠Her türlü sağlık hizmetinden katkı payı kaldırılmalı, sağlık kolayca erişilebilir olmalıdır. Özel hastane soygunu durdurulmalı, hastaneler kamusal olmalıdır. 

* ⁠Sendikalar herkes için demokratik bir haktır. Sendikalara açılan kapatma davaları geri çekilmeli, sendikalar uluslararası hukuk normları gereği tanınmalıdır. 

3600 ek gösterge mağdurlarının mağduriyetleri giderilmelidir. 
* ⁠Sandık emeklilerine de bayram ikramiyesi ödenmelidir. 

* ⁠Memurlara verilen 12 bin liralık seyyanen artış, acilen tüm emeklilere de ödenmelidir.

Editör: Bekir GÜNEŞ