Gazete Emek- Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış'ın gözaltına alınarak yerine kayyım atanması Adana, Mersin ve Antep'te protesto edildi. Adana'da polisin müdahalesinde bir kişi yaralandı.

ADANA'DA POLİS MÜDAHALESİ
Adana'da Cemal Gürsel Caddesi üzerinde bulunan DEM Parti binası öğle saatlerinden itibaren polis ablukasına alındı. Hakkari Belediyesi'ne kayyım atanmasını protesto etmek için akşam saatlerinde İnönü Parkı'nda giderek basın açıklaması yapmak isteyen DEM Partililer polis tarafından engellendi. Polis, parti binasının dışında bulunanlara müdahale etti. Müdahale sırasında Zeki Eren isimli bir partili yaralandı. Müdahalenin ardından parti binasının önünde DEM Partililer ile Adana Emek ve Demokrasi Güçleri polis ablukasında basın açıklaması yaptı. İHD Adana Şube Başkanı Yakup Ataş, Hakkari Belediyesine kayyım atanmasının halkın vurulmuş bir darbe olduğunu söyledi. DEM Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan da "31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra normalleşme adı altında bir tartışma yürütülüyor ama normalleşmeden Kürdün payına düşen Kobanê Kumpas Davasında binlerce yıl hapis cezası oldu. Hakkari Belediyesi'ne kayyım atanmasına karşı yapılacak basın açıklamasında kadına, gence, yaşlıya müdahalede bulunuldu Bu da sarayın acizliğini gösteriyor, devletin ne kadar çaresiz olduğunu gösteriyor. Çünkü seçimde kazanamadıklarını kayyımla almaya çalışıyorlar" diye konuştu.
MERSİN: AKP VE MHP TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE GİDECEK

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Hakkari Belediyesine kayyım atanmasını protesto etti. Özgür Çocuk Parkı'ndaki eylemde, 'Hakkari Belediyesine kayyım atanmasını halk iradesinin gasp edilmesini kabul etmiyoruz. İrademizi teslim etmeyeceğiz' yazılı pankart açıldı.DEM Parti Mersin İl Başkanlığı da 'Kayyım anlayışını reddediyoruz' yazılı pankartla eyleme katıldı. Eylemde, 'direne direne kazanacağız', 'baskılar bizi yıldıramaz' sloganları atıldı. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklamayı okuyan İHD temsilcisi avukat Gazi İnci, kayyım atamalarının halk iradesinin gaspı anlamına geldiğini vurguladı. DEM Parti PM üyesi Reşat Aşan da "Bu zulmunuz karşısında geri adım atan alçak olsun. 2016'daki darbe girişiminden nemalanan iktidar kendisi bir suç örgütü haline geldi. Darbeci anlayışla halkın iradesini gasp eden bu iktidardan ülkeye hayır gelmeyeceğini gördük. AKP-MHP faşizmi şunu bilsin. AKP ve MHP de tarihin çöplüğüne gidecektir" diye konuştu. Eylemde EMEP, TİP, Halkevleri, Genel İş temsilcileri de kayyım atamalarına tepki gösterdi.

Meteorolojiden 6 kent için ‘yangın’ uyarısı Meteorolojiden 6 kent için ‘yangın’ uyarısı

DEM Parti Antep İl Örgütü'nün Balıklı Parkı'nda düzenlediği eyleme Antep Emek ve Demokrasi Platformu da destek verdi.DEM Parti Antep Eşbaşkanı Mehmet Satan, "31 Mart Yerel seçimlerinde kaybettiklerini kayyım yoluyla geri almalarına izin verirsek Hakkari de başlayan saldırı ve gasp dalgasının nerede sonuçlanacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Bu Türkiye demokrasine ve tüm muhalefete kurulmuş bir tuzaktır" dedi. Antep Emek ve Demokrasi Platformu adına konuşan İHD Antep Şube Eşaşkanı Bahri Oğuz da "Görmekteyiz ki devlet kayyım politikasından vazgeçmiş değil. Yargılama erki yerine geçerek yargı kurmuş ve soruşturması devam eden dosyaları gerekçe göstermiştir. Unutulmamalıdır ki hakkında cezai hüküm kesinleşmeyen herkes masumiyet karinesi altındadır. İçişleri Bakanlığı’nın bu açıklama ve uzaklaştırma kararı hukuki değildir" dedi. 

Kaynak: Artı Gerçek 

Editör: şilan