Gazete Emek- 31 Mart seçimlerinden yenilgiyle ayrılan AKP'de değişim süreci hızlandı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerel seçim sonrası verdiği "Yeri ve zamanı geldiğinde; kırmadan, dökmeden, küstürmeden değişimi yapacağız" mesajı partide uygulamaya koyuldu.

AKP'DE 7 İL BAŞKANLIĞINA 'DEĞİŞİM' ATAMASI

Erdoğan başkanlığında toplanan MYK’nin ardından 7 ilde AKP il başkanları görevden alındı.

Selahattin Demirtaş: Bir gün bu ülkeyi ben yöneteceğim Selahattin Demirtaş: Bir gün bu ülkeyi ben yöneteceğim

Erdoğan başkanlığında, AKP Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantı 5 saat sürdü. Erdoğan parti çalışmaları kapsamında bulunduğu AKP Genel Merkezi’nden gece yarısı ayrıldı.
MYK’nın ardından Zonguldak, Kastamonu, Osmaniye, Adıyaman, Antep, Erzincan, Afyonkarahisar’da AKP il başkanları değişti.

ATANAN İSİMLER BELLİ OLDU

Adıyaman İl Başkanlığına Faruk Bülent Kablan, Afyonkarahisar İl Başkanlığına Turgay Şahin, Erzincan İl Başkanlığına Alpay Kabadayı, Antep İl Başkanlığına Fatih Muhaddis Fedaioğlu, Kastamonu İl Başkanlığına Ahmet Sevgilioğlu, Osmaniye İl Başkanlığına Mehmet Sadi Binboğa ve Zonguldak İl Başkanlığına Mustafa Çağlayan'ın atandığı belirtildi.

Yerel seçimden hezimetle çıkan AKP’de teşkilatta değişiklik yapılması bekleniyordu. Bu kapsamda çok sayıda ilin başkanının görevden alınacağı konuşuluyordu.

ÜÇ BÜYÜK İLE DOKUNULMADI

31 Mart yerel seçimlerindeki yenilgi sonrası AKP içerisinde bir görevden alma furyasının başlayacağı ve İstanbul, Ankara ve İzmir'de il başkanlarının görevden alınacağı ve faturanın bu isimlere kesileceği söyleniyordu. Fakat dün AKP MYK sonrası değişen il başkanları arasında üç büyük ilin olmadığı görüldü.

AKP'NİN YEREL SEÇİM YENİLGİSİ

AKP, 31 Mart yerel seçimlerinde ciddi bir oy kaybı yaşadı ve birçok kentte belediyeleri CHP’ye kaptırdı. Yarışı ikinci sırada tamamlayan AKP, 22 yıllık iktidarında ilk kez seçim yenilgisi aldı.
İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir belediyelerini elinde tutmayı başaran CHP, AKP’nin elinden 3 büyükşehir ve 7 il merkez belediyesini daha aldı. Partinin oyları 2019 yerel seçimindeki yüzde 44,33'ten yüzde 35,48'e düştü. 


Kaynak: Artı Gerçek 

Editör: şilan