Gazete Emek- Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) altı aylık üretici enflasyonu verilerini açıklamasının ardından, içkide de özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarları arttı. Ekonomi gazetesinin haberine göre içki markaları ÖTV zammının yanına kendi zamlarını eklerken, yeni fiyatlardan bazıları şöyle oldu:

70'LİK RAKININ FİYATI

Açıklanan fiyatlara göre, 70’lik rakıya bugün itibariyle tam 150 TL zam geldi. Böylece fiyatları markasına ve türüne göre değişmekle birlikte standart bir 70'lik rakı 925 TL oldu.
VOTKA VE CİN

Yeni fiyatlarla birlikte 70'lik votka 619 TL'ye, 70'lik cin ise 679 TL'ye yükseldi.

Demirtaş davasında karar günü: 'Kürt siyasetçi olarak eleştiri hakkım nedeniyle yargılanıyorum' Demirtaş davasında karar günü: 'Kürt siyasetçi olarak eleştiri hakkım nedeniyle yargılanıyorum'

Geçtiğimiz günlerde haziran ayı enflasyon verileri açıklanmış, alkollü içki, akaryakıt ve tütün mamullerinde ÖTV üretici enflasyonu oranında otomatik olarak güncellenmişti. Otomatik ÖTV zammına bağlanan alkol, tütün ve akaryakıt ürünlerinin ÖTV’sine yapılacak artış oranı ilk altı aylık ÜFE oranında yani yüzde 19,49 oldu.

RAKIDA BEKLENTİ 853 TL'YDİ

Gelen ÖTV artışı ile birlikte 70'lik rakının üretici zammı hariç ortalama satış fiyatının 853 TL olması bekleniyordu. Ancak bugün itibariyle üretici firmalar ÖTV zammına kendi zamlarını da ekleyerek satış fiyatını 925 TL'ye kadar çıkardı.

Editör: şilan