Gazete Emek-Beş ülke İsveç'te Kur'an yakılmasının ardından saldırılar olabileceği gerekçesiyle Türkiye'deki vatandaşları için uyarı yayınladı.

ABD Büyükelçiliği internet sitesinde 'Güvenlik Uyarısı' başlıklı metin paylaştı. Uyarıda, "Avrupa’da son zamanlarda yaşanan Kur’an yakma olaylarının ardından ABD hükümeti, vatandaşlarını teröristlerin Türkiye’deki ibadethanelere olası misilleme saldırılarına karşı uyarıyor. Teöristler, inadet yerlerini veya sık sık ziyaret ettiği yerleri hedef alarak, çok az uyarıda bulunarak veya hiç uyarı vermeden saldırabilirler" denildi.

Fransa
Fransa’nın İstanbul Başkonsolosluğu, ‘yüksek terör saldırısı’ riski dolayısıyla Türkiye’deki vatandaşlarına dikkatli olma çağrısı yaptı. Sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, dini mekanlar dahil olmak üzere kalabalık yerlerden uzak durulması gerektiği belirtildi.

Seçim öncesi sosyal medyaya ilişkin yeni düzenlemeler! Seçim öncesi sosyal medyaya ilişkin yeni düzenlemeler!

Çağrıda şu ifadeler yer aldı:

"ABD Konsolosluğu’nun 27 Ocak 2023’te yayımladığı güvenlik uyarısında hatırlatıldığı üzere, Türkiye’de terör saldırısı riski arttığından Türkiye’de ikamet eden ya da Türkiye'den geçmekte olan Fransızlar ibadet yerleri de dahil olmak üzere özellikle yabancı uyruklular tarafından ziyaret edildiği biline buluşma noktalarında azami dikkat göstermeye çağrılmaktadır."

Almanya
Almanya Büyükelçiliği'nin Twitter hesabından ‘Türkiye'deki Almanlar için önemli not' yazılarak ülkenin vatandaşları uyarıldı: “İsveç'teki Türk büyükelçiliği önünde Kuran'ın yakılması olayından sonra, güvenlik yetkililerinin değerlendirmesine göre Türkiye'de terör saldırısı riski artıyor. Bu nedenle, uluslararası ziyaretçilere açık tesisleri ziyaret ederken özellikle tetikte ve dikkatli olun, mümkünse kalabalıktan, halka açık yerlerden ve özellikle ibadet yerlerini ziyaret etmekten kaçının."

İspanya
İspanya Büyükelçiliği'nin Twitter'dan paylaştığı mesaj şöyle: "Avrupa'daki Kuran yakma olayları ve çeşitli ülkelerdeki ibadet yerlerinin yakınında birbirini izleyen terör eylemleri göz önüne alındığında, ibadet yerlerinin yakın çevresinden, kalabalıklardan ve turistlerin yoğun olduğu uğrak yerlerinden kaçınılması tavsiye edilir."

İtalya
Büyükelçilik resmi hesabından 'Güvenlik güncellemesi' başlıklı yazı paylaşıldı. Yazıda 13 Kasımda 2022'de İstanbul İstiklal Caddesi'nde bombalı saldırı hatırlatıldı.

Yazıda şu ifadeler yer aldı:

"13 Kasım 2022 tarihinde İstanbul'un merkezi bir bölgesinde gerçekleşen saldırı ve Avrupa'da Kur'an kopyalarının yakıldığı son bölümler ışığında, İstanbul, Ankara, İzmir, ülkenin ana şehirlerinde ve en ünlü turistik ve sahil destinasyonlarında (örneğin Kapadokya) katılımın yoğun olduğu yerlerde tedbirlerin alınması tavsiye edilmektedir. Kutlama ve toplantılardan, askeri ve kolluk kuvvetlerinden, ibadet yerlerinden ve dini dernek ve vakıfların merkezlerinden, özellikle siyasi etkinlikler veya dini törenlerden kaçınılmalı."

Kaynak: halktv