Gazete Emek - Yeşil Sol Parti’nin Diyarbakır milletvekili adayı Cengiz Çandar, geçmişte AKP iktidarına yakın olmasına ilişkin sorulara yanıt verdi.

T24’ten Cansu Çamlıbel’e konuşan Çandar, “AKP'den 2001'de teklif gelseydi kurucuları arasında olmayı kabul eder miydiniz?” sorusuna “Samimi bir şey söyleyeyim mi? Edebilirdim. Ederdim diyecek kadar net değil kafam, ama edebilirdim” yanıtını verdi.

“Çünkü ben oldum olası bir itiraz adamı oldum” iddiasında bulunan Çandar, “Neyse o günün rejimi, ona itiraz eden oldum. O dönemdeki AKP, 28 Şubat süreci sonu ortaya çıkan bir parti olacaktı. Ben 28 Şubat'ta Mehmet Ali Birand ile birlikte andıç yemiş bir 28 Şubatzede olarak, İslam ile ve Müslümanlarla mutlaka bir mutabakat zamanı bulunması gerektiğini savunmuş biri olarak, onların ayrımcılığa uğramasına zaten itiraz eden bir demokrat olarak edebilirdim teklifi belki de” ifadelerini kullandı.

REFERANDUM AKP’NİN SEÇİMİ DEĞİLMİŞ

2002 seçiminde AKP’ye oy vermediğini söyleyen Çandar, 2007’de verdiğini söyledi. Çamlıbel’in “Bir de referandumda ‘evet’ dediniz. ‘Yetmez ama evet’ dediniz” şeklindeki hatırlatması üzerine şu ilginç yanıtı verdi:

“Referandum AKP'nin seçimi değildi. Avrupa Konseyi onaylı bir belgeydi.”

"ÖZAL YAŞASA KURACAĞI YENİ PARTİDE OLACAKTIM"

Çandar, eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile ilişkisine dair ise şunları söyledi:

“Özal ile hayatının son iki senesinde çok yoğun bir beraberliğim oldu. O kadar yakın bir süreçti ki o, ölümünden sonra TBMM Genel Sekreterliği'nden arandım. Katafalka konulduktan sonra önce iki oğlu nöbet tutacaktı, sonra iki kardeşi, sonra da kuzeni Hüsnü Doğan ve ben. Bu teklife çok şaşırdım. Onun üzerine dediler ki "Listeyi Semra Hanım yaptı. Sen onu çok iyi tanımıyorsun ama senin Turgut Bey nezdindeki yerini iyi biliyor."

Turgut Özal cumhurbaşkanlığı süresi bitmeden köşkten inip yeni bir parti kurma hazırlığındaydı. Kendisine "Sakın ha böyle bir şey yapmayın, orası bir iktidar mevziidir. Ne kadar yalnız olursanız olun iktidar mevzii öyle terk edilmez. Siz önce parti kurdurun, cumhurbaşkanlığı döneminiz bitince gider partinin başına geçersiniz" dedim. Kurulacak yeni partinin lider adayı Hüsnü Doğan'dı. Ben de muhtemelen o partinin kurucuları içinde olacaktım. Pozitif bakıyordum. Özal'dan muhtemelen bu teklif gelecekti.”

Editör: Bekir GÜNEŞ