Gazete Emek - Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı ve  Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Dicle Müftüoğlu’nun tutuklu yargılandığı dava başladı. Ankara merkezli soruşturma kapsamında 29 Nisan 2023’te evine yapılan baskınla Amed’te gözaltına alınan ve 3 Mayıs Dünya Gazeteciler Günü’nde çıkarıldığı mahkemece “örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanan Müftüoğlu'nun 3'üncü duruşması, Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Müftüoğlu, “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt kurmak ve yönetmek" iddialarıyla suçlanıyor.  

AKP'den DEM Parti'ye geçen Viranşehir Belediyesi için Sayıştay ve bakanlıktan müfettiş talebi AKP'den DEM Parti'ye geçen Viranşehir Belediyesi için Sayıştay ve bakanlıktan müfettiş talebi

Müftüoğlu, Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı. Müftüoğlu’nun avukatları duruşmada hazır bulundu. Çok sayıda meslek örgütü duruşmayı takip ediyor. 

Yine Tecride Karşı Uluslararası Hukukçular Delegasyonu üyeleri de duruşmaya katıldı. 

Duruşmada iddia makamı, Müftüoğlu’nun tutuklunun devamı yönünde mütalaa verdi.  Mahkeme, Müftüoğlu’nun tahliyesine karar verdi.

Editör: Bekir GÜNEŞ