Gazete Emek - Gazeteci Serdar Akinan, sosyal medya hesabından gözaltına alındığını duyurdu. Akinan, bir video ile “Gözaltına alınıyorum. Ayvacık ilçe emniyete götürülüyorum” notunu paylaştı.

Akinan, bir süredir Youtube’da “Delilerin Delisi” isimli kanalda video yayınlamaya başlayan Muhammed Yakut ile ilgili yayınlar yapmaya başlamış ve Yakut’un iddialarını yorumlayarak dikkatleri üstüne çekmişti. Yakut, uzun zamandır yaptığı yayınlarla AKP iktidarını zan altında bırakırken, suç örgütü lideri Sedat Peker ile ilişkisi olduğu da iddia edilmişti.

TELE1’e konuşan Serdar Akinan ‘ın kardeşi Serhat Akinan Serdar Akinan İstanbul’a götürüldüğünü açıkladı.

DOSYASINA GİZLİLİK KARARI GETİRİLDİ

Gelen son bilgilere göre mahkeme kararıyla, gözaltına alınan Serdar Akinan’ın dosyası hakkında gizlilik kararı getirildi

ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Akinan, bu sabah saatlerinde Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde gözaltına alınıp İstanbul’daki emniyette sorgusu tamamlandıktan sonra sağlık kontrolünden geçirilerek adliyeye sevk edildi.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla bu sabah saat 05.00 sıralarında Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde gözaltına alınan gazeteci Serdar Akinan’ın, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi’ndeki işlemleri tamamlandı. Bayrampaşa Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilen Akinan, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi.

EMNİYET İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Gazetepencerenin haberine göre; Akinan’ın emniyetteki ifadesi ortaya çıktı.

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yaptığı bir yayın da sorulan Akinan, emniyet sorgusunda özetle şu beyanlarda bulundu:

“Muhammed Yakut isimli şahsı daha önceden tanımam. Kendisini sosyal medya paylaşımlarından gördüm. İddialarını bir gazeteci olarak araştırma ihtiyacı hissettim.

Yaptığım yayınların başka kişi ve hesaplar üzerinden paylaşılıyor olması benim tasarrufumda olan bir şey değil. Yaptığım yayın yüzbinlerce kişi tarafından seyredildi. Ana haber bültenlerinde ve kanallarından benden bahsedilerek bu konu gündeme getirildi. FETÖ ve operasyon medyaları benim adımla yan yana gelecek son yerdir. Burada dile getirdiğim iddialar açık kaynaklardan okuduğum bilgilerin ve gördüğüm belgelerin sentezidir.

Ben Özallı yıllarda, çeşitli hükümetler döneminde, darbe ve muhtıra dönemlerinde gazetecilik yapmış biriyim. Maalesef ülkemizde medyanın temel kuralları unutuldu. Biz gazeteciler Anayasa’da belirtildiği üzere özgür, bağımsız kamu adına görev yaparız. Hesap sormak araştırmak soru sormak bizim asli görevimizdir.

Ülkemiz tarihin en kritik seçimine giderken bu kadar ağır iddiaların dile getirilmesi bu iddiaların sahibinin sorgulanması ve araştırılması bir gazetecinin asli görevidir. Dolayısıyla ben işimi yaptım ve yapmaya devam edeceğim.”

SERBEST BIRAKILDI

Akinan, suç kastının olmadığını söyleyerek üzerine atılı olan suçları reddetti. Avukatı Serkan Günel, gazeteci Akinan serbest kalmasını talep etti. Günel, Akinan’ın savcılık ifadesi sonrası serbest kaldığını duyurdu. Akinan’la fotoğraf da paylaşan Günel “Desteklerinizi için teşekkürler! Kahrolsun istibdat yaşasın hürriyet!” notunu düştü.

AVUKATI TELE1’E KONUŞTU: GAZETECİLİK FAALİYETLERİ SORGULANDI

TELE1 canlı yayınına da bağlanan avukat Günel “Savcılığın adli kontrol talebi var. O adli kontrolle ilgili karar için hakimlik önündeyiz. Tutuklanmadı, bir yurt dışı yasağı. Suçlama “halka yanlış olduğunu bildiği bir bilgiyi yayma”ydı. Muhammet Yakut yayınıyla alakalıydı. Gazetecilik faaliyetlerinin sorgulandığı bir yargılamayla karşı karşıyaydık. ‘İddiaların gerçek olduğunuzu araştırdınız mı, yalan olduğunu biliyor muydunuz?’ şeklinde sorular soruldu. Ama tabii ki iyi bir gazetecinin amacı hiçbir zaman yalan bilgi yayma olma olamaz. Hele hele 35 yıllık bir gazetecinin hiç olamaz” dedi.

Akinan’ın moralinin iyi olduğunu da paylaşan Günel “Kötü habere de hazırdık. Silivri Cezaevi’ne de yani. ‘Ben gazeteciliğe de devam edeceğim’ diyordu. Bu karara sevindi” ifadelerini kullandı.

ÖZGÜR ÖZEL: GAZETECİLİK SUÇ OLMAYACAK

CHP Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özgür Özel kendisine ait sosyal medya hesabından “Son dönemde yaptığı röportajlarla gündemi belirleyen gazeteci Serdar Akinan’ın sabah saatlerinde gözaltına alınması, gazetecilik faaliyetlerini sindirmeye yönelik bir hamledir, demokratik bir hukuk devletinde yeri yoktur. Gazetecilik suç olmayacak!” dedi.

Editör: Bekir GÜNEŞ