Gazete Emek - Baykar CEO'SU Haluk Bayraktar'dan söz konusu karara destek geldi. Bayraktar, "Enflasyon kanser ise faiz bunun kemoterapisidir. Tabii ki ideali ikisinin de düşük seviyelerde olmasıdır. Ancak şu aşamada enflasyon aşmamız gereken en önemli sorun olarak karşımızda durmaktadır" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na Nureddin Nebati yerine Mehmet Şimşek'in, Merkez Bankası Başkanlığı'na da Şahap Kavcıoğlu yerine Hafize Gaye Erkan'ın getirilmesinin ardından ilk kez toplanan Merkez Bankası PPK, döviz kurları ve enflasyonda yukarı doğru patlama, döviz rezervlerinde de rekor azalışlara sahne olan 27 ayın sonrasında ilk kez faiz arttırdığını açıklamasının ardından Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği SAHA İstanbul'dan söz konusu karar destek açıklaması geldi. 

SAHA İstanbul'un sosyal medya üzerinden paylaştığı destek mesajında şu ifadelere yer verildi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde tam bağımsız ve müreffeh Türkiye hedefi için alınan tüm kararları ve atılan tüm adımları Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul olarak sonuna kadar destekliyoruz.

Savunma, havacılık ve uzay sektörlerindeki istikrarlı niteliksel ve niceliksel büyüme, ihracat gelirlerinin rekor artışı, dünya çapında ses getiren yüksek teknoloji projeleri ve nitelikli insan kaynağımızın gelişimi yönünde güçlü Türkiye için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz. Büyüyen Türkiye’nin adil gelir dağılımına sahip olması ve toplumsal huzura zarar veren enflasyonla mücadelede başarılı olunması bir seçenek değil vazgeçilemeyecek bir hedeftir.

Merkez Bankası’nın ekonomimizi güçlendirmek adına belirlediği para politikasına yönelik aldığı karar, enflasyonla mücadelede finansal istikrar açısından son derece yararlı olacak önemli bir adımdır. Türkiye’nin sanayicileri olarak bu hedefe ulaşmak için gayret edecek, yatırıma ve istihdama katkı sunarak büyümenin öncüsü olacağız.

Yakın geçmişte dünyayı esir alan Covid-19 salgınını, dönemin koşullarını dikkate alan bir süreç yönetimi ile başarılı bir şekilde geride bıraktık. Önümüzdeki dönemde ise Şubat ayında yaşadığımız depremler nedeniyle güncel değerlendirmelerin yapılması en önemli gerçeklerimizden biri ve gündem maddesi olmuştur. Reel sektörün ülkemizin büyümesine arzu edilen desteği verebilmesi için yeni ekonomi yönetimimizin desteklenmesi, gerekli adımların kararlılıkla atılması ve sektörleri canlandıracak yeni kararlar alınması da elzem hale gelmiştir.

SAHA İstanbul olarak 26’sı üniversite olan toplam 960 üyemizle devlet kurumlarımızla iş birliği içerisinde yeni dönemde üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla,

Editör: Bekir GÜNEŞ