Gazete Emek-Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, yeniden yapılanma sürecine ilişkin basın toplantısı düzenledi. HDP’nin kongre sürecine girdiğini duyuran Günay, HDP’nin cezaevinde bulunan önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın açıklamalarına yönelik soruları da yanıtladı.

Günay, Demirtaş’ın açıklamalarına ilişkin şunları söyledi: “Bu konu ve bu konu üzerinden yapıla spekülatif söylemlere Demirtaş’ın kendisi gerekli cevapları verdi. Elbette ki kendisi önceki dönem Eş Genel Başkanımız ve biz bu süreçte tartışmaları yürütürken de bütün parti kurullarımızla, yine siyaseten HDP içerisinde ve şu an cezaevinde olan tutuklu aktör arkadaşlarımızla bir tartışma süreci yürüttük. Aynı zamanda HDP bileşenleri ve ittifakları da tartışma yürüttü.

‘DEMİRTAŞ’IN ADAYLIĞI HUKUKİ DURUMU NEDENİYLE DEĞERLENDİRİLMEDİ’

Demirtaş’ın cumhurbaşkanı adayı olmaya hazır olduğunu söylemesi ancak bu önerisinin cevapsız kaldığına yönelik açıklamasına ilişkin soruya da cevap veren Günay, “Kendisinin cumhurbaşkanı adaylığı kendisinin hukuki durumu nedeniyle ilgili kurullarımızla değerlendirilmedi. Kendisiyle yapılan istişarelerde de kendisinin bir kadın cumhurbaşkanı adayı önerisi vardı. Biz bu süreci örerken de şunu ifade ettik, ‘depremde yeni bir süreç başladı ve yeni bir tutum ortaya koyduk.’”

Demirtaş’ın eleştirilerinin HDP için önemli olduğuna dikkat çeken Günay, “Bizim konudaki ilgili görüş alışverişimiz ve tartışmalarımız hala devam ediyor. Bu konuda bir diyalog sıkıntımız yok. Bu konudaki her türlü eleştiri bizim açımızdan kıymetli. Kaldı ki ben toplantının başında da ifade ettim, biz bir bütün olarak halkımızın bizden beklendiği şekilde bir tartışma bir eleştiri ve öz eleştiri sürecindeyiz. Ve en nihayetinde halkımızla birlikte neler yapacağımıza büyük kongre ve konferans sürecimizle birlikte hep birlikte karar vereceğiz” ifadelerini kullandı.

‘KONGRE SÜRECİ BAŞLADI, TARİHE HALKIMIZLA BİRLİKTE KARAR VERECEĞİZ’
HDP’nin yeniden yapılanma sürecine girdiğini belirten büyük kongre tarihini HDP seçmeniyle birlikte belirleyeceklerini de söyleyen Günay, partisinin seçim sonrasında yaptığı toplantılar ve ilerleyen süreçteki çalışmalarına ilişkin şu bilgileri verdi:
“Öncelikle HDK, DTK, HDP, Yeşil Sol Parti ve DBP Eş Sözcüleri ve Eş Genel Başkanlarının ortak istişare toplantıları gerçekleştirildi. Bunun ardından HDP bileşenlerinin Eş Genel Başkanları ve Eş Sözcüleriyle toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantılarda, seçim sonrası değerlendirme sürecinin hangi başlıklar ve yöntemlerle sürdürüleceği konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Meclis Grubu ile kapalı grup toplantısı gerçekleştirilecek. 2 Haziran’da MYK toplanacak. Ardından 4-5-6 Haziran tarihlerinde Kadın Meclisi, Parti Meclisi ve İl Eşbaşkanları toplantıları yapılarak gerekli planlamalar yapılacaktır.”

‘AMAÇ MAZERET ÜRETMEDEN HATALARIMIZDAN DERS ÇIKARMAK’

Genel Merkez toplantıları tamamlandıktan sonra il ve ilçe örgütleriyle toplantılar yapılacağını kaydeden Günay, “Tüm bu hazırlıkların 2 temel amacı vardır. Birincisi, seçim dönemi ve öncesinde yaşanmış olan eksiklikler ve yetersizlikleri gidermek; eleştiri-özeleştiri mekanizması işleterek yanlışlarımızdan ve hatalarımızdan dersler çıkarmak. İkincisi ise hiçbir gerekçe ve mazerete sığınmadan yapılan muhasebenin gereklerini yerine getirmek için hem politikalar hem de örgütsel yapılar açısından kendimizi yenilemek ve bu yeni muhasebenin örgütsel sonuçlarını yaratmak.”

HDP’nin konferans ve kongre sürecine ilişkin takvimin başladığını belirten Günay, “Yapacağımız bu tartışma ve değerlendirmelerle Büyük Konferans ve Kongre sürecinin içeriğini şekillendireceğiz; halkımız, üyelerimiz ve yerel örgütlerimizle birlikte Büyük Konferans ve Kongre yolumuzu da elbette ki hep birlikte döşeyeceğiz. Bu toplantılar sürecini hızla tamamlayacağız. Yolumuz bellidir: Siyasal, örgütsel ve politik yenilenmeyi sağlamak için bu dönemin muhasebesini yapmak; sahici ve onarıcı bir eleştiri-özeleştiri devresinden geçip siyasete taşıdığımız tüm güç ve iradelerle yeniden buluşmak; tazelenmiş bir bilinç ve yüksek bir moralle Büyük Kongreye doğru yürümektir” diye konuştu.

‘TÜM PARTİLİLERİMİZİ KATKI SUNMAYA BEKLİYORUZ’
Günay, HDP için başlayan yeni sürecin öznesi olmak isteyenlere seslenerek şöyle konuştu: “Eleştiri de özeleştiri de kurumsal sorumluluk temelinde yapılacaktır. Bu yüzden bireysel kararlara ve bireysel inisiyatiflerle bu dönem karşılanamaz ve var olan yetersizlikler aşılamaz. Tüm partili arkadaşlarımıza da çağrımız da şudur: Bu dönemin karşılıklı muhasebesini yaparak ve sahici ve onarıcı bir eleştiri-özeleştiri sürecinden geçip siyasete taşıdığımız tüm iradeyle yeniden buluşarak yüksek bir moralle Büyük Kongreye yürüyelim. Hedefimiz budur. Yeni sürecin öznesi olmak isteyen tüm partililerimizi, emektar arkadaşlarımızı eleştiri ve özeleştiri ve yeniden yapılanma sürecine katkı sunmaya, katılmaya ve yeniden yapılanmaya çağırıyoruz. Bizler için yeni dönem başladı.”


Kaynak: Duvar 

Editör: Derya çelik