Gazete Emek-Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, Youtube kanalında yayyınladığı son videosunda "Borsada sert düşüşler var? Nereye kadar devam edecek? Altın ve gümüş fiyatlarında son durum nedir?" sorularına yanıtlar verdi. 

Borsa için Memiş, şunları söyledi: "Pazartesi günü, özellikle borsada 7750 puana kadar geri çekilmeden bahsetmiştim. Borsa İstanbul 7855 puanda. Yüzde 2.5'luk değer kaybı ile günü tamamladı. Yukarıda alanlarımız var, 10-15 puana kadar beklentimi devam ettiriyorum. Borsa tarafını kenarda izlemeye devam ediyorum."

TÜİK açıkladı: İşsizlik yüzde 27'yi geçti TÜİK açıkladı: İşsizlik yüzde 27'yi geçti

Döviz kurlarındaki beklentisini açıklayan Memiş, şöyle konuştu: "Dolar kurunda 29 lira geçilmişti. Buraya ramak kaldı. Yıl sonu beklentimiz aynı. Dolar endeksi uluslararası piyasalarda 104 dolara kadar yükseldi. Bu hafta bu beklentimiz de gerçekleşti. Euro dolar paritesinde 1.08 desteğe dikkat çekmiştim. Onun da altına geldi. 

Parite eline yeni dolar geçmiş için fırsat sağlıyor. Euro dolar paritesi oldukça ucuz kaldı orta ve uzun vadeli yatırımcılar için. Euro TL kuru oldukça ucuz kaldı. Hem euro/TL hem euro/dolar paritesi tüm yatırım araçları arasında en ucuz enstrüman. Buraya dikkat çekmek istiyorum. 1.12 - 1.15 seviyelerine beklentimi de ifade ediyorum."

İslam Memiş, altın fiyatlarını değerlendirdi. Memiş, "Ons altın 2024 dolar seviyesinde. Pazartesi günü 2020 dolar destek seviyesini takip edeceğimi ifade etmiştim. 2024 yılında 2350 dolara kadar bekleyebilecek yatırımcısı da bu seviyeleri alım fırsatı olarak değerlendirebilir. 

Riske etmek istemiyorsa kendini yüzde 50 alım yapabilir. Aralık ayının adını 'son tur' olarak koymuştuk. Bu süreç bu hafta gerçekleşmiş oldu dolarda, borsada, altında... Düşüş beklentilerimiz gerçekleşti. 

Hem gram altında, hem ons altında. Bundan sonraki süreçlerde fırsat vermeden yukarı yönlü hareketlerine devam edecek enstrümanlar karşımızda durmakta. Ons altında tekrar 2080'i takip edeceğim" dedi.

Gram altın için tüyo veren İslam Memiş, "Gram altın TL serbest piyasalarda 1937 - 1947 lira aralığında. Geçen hafta 1968 liradan kapanış gerçekleşmişti. 2030 lira seviyesi vardı. Yine sizi uyarmıştım alım yapmayın diye, gerilemeyi bu hafta gördük. Burada alım yapan yaptı. 1937'den sonra 2000 lirayı hedef alan bir gram altın göreceğiz" diye konuştu. 

Gümüş ve petrol fiyatları değerlendirmesi yapan Memiş, şöyle devam etti: "Gümüş bu hafta 25.91 doları da test etti onsta. Şu anda 24 dolar seviyesinde. Gümüş de rasyodan kaynaklı ucuz kalıyor. Tekrar bundan sonraki hedef 26 dolar seviyesi. Gram gümüş 22.33 lira. Oldukça ucuz kalmaya devam ediyor. 24 ve devamında 26 lirayı göreceğiz.

Petrol fiyatlarında sert düşüşler dikkat çekici. Bir anormallik var burada. Bir bakıyoruz ki ters bir şekilde düşüş var. Suni bir fiyatlama var. Demek ki burada petrol stoklaması yapıyorlar. Stok artıran ülkeler olduğuna işaret ediyor bu. Yukarı yönlü hareketlerde 80-85 dolar aralığında bir trend olacaktır petrolde."
 

Kaynak: Duvar

Editör: Derya çelik